Dvejus metus trukusi koronaviruso pandemija pagaliau pasiekė finišo tiesiąją ir po truputį traukiasi užleisdama vietą kitoms aktualijoms. Visa tai leidžia tikėtis, kad pervargusiai medikų bendruomenei pagaliau išaušo laikas atsikvėpti. Minint Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, būtent to ir norisi palinkėti. Tik ar tokioms viltims bus lemta išsipildyti?

Dėl pasaulį užklupusios koronaviruso pandemijos žmonija buvo priversta kovoti prieš nematomą priešą. Pandemijos laikotarpį galime prilyginti frontui, kuriame į kovą su virusu stojo gydytojai, slaugytojai ir savanoriai, kad išsaugotų kitų gyvybes. Panašu, kad kova baigėsi. Žmonių pergale prieš virusą. 

Kovodami su juo įgijome neįkainojamos patirties, visų pirma, dėl pasirengimo ekstremalioms situacijoms ir mobilizacijai, susidūrus su didelėmis biologinėmis grėsmėmis. Pandemija sukėlė daugybę iššūkių viso pasaulio nacionalinėms sveikatos sistemoms, parodė, kad galime susitelkti ir rasti sprendimus net tuomet, kai tai atrodo beveik neįmanoma, bet, tuo pačiu, skaudžiai apnuogino įsisenėjusias sveikatos sektoriaus problemas.

Kartais pandemijos valdymas buvo panašus į neišbaigtos dramatiško siužeto knygos rankraštį, kai autorius svarsto paversti scenarijų tragikomedija, o gal – drama, visą laiką taisant siužeto vingius ar pakeičiant veikėjus. Bet kokiu atveju, virusas padarė labai apčiuopiamą smūgį sveikatos sistemai, švietimui, ekonomikai bei saugumo suvokimui, Vyriausybė paskelbė pandemijos pabaigą, o medicinos darbuotojus drąsiai galime vadinti mūsų didvyriais, vertais aukščiausių apdovanojimų.

Deja, karas tęsiasi. Tik šį kartą – su matomu priešu, su tikromis bombomis ir kulkomis. Dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą civilizuotas pasaulis susivienijo, padėdamas Ukrainai, o tuo pačiu ir sau, nugalėti fašizmo virusą. 

Kalbėdama apie išmoktas pamokas karo akivaizdoje, norėčiau pasidžiaugti dėl mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos laiku ir operatyviai priimtų sprendimų sudarant palankias sąlygas Ukrainos žmonėms gydytis Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose, nemokamai gauti receptinius vaistus bei medicinos darbuotojams įsidarbinti gydymo įstaigose.

Mūsų gydytojai, slaugytojai ir kiti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai didvyriškai atlaikė kovą prieš COVID-19 ir yra pasiruošę padėti bei padeda Ukrainos žmonėms. Bet jų, mūsų medikų, laukia dar viena ilga kovos atkarpa.

Atokvėpio teks palaukti

Visų pirma, laukia intensyvus uždelstų ligų gydymas, kurias pandemija buvo išstūmusi į užribį. Iš pradžių dėl atšauktų ar ribojamų planinių operacijų, diagnostinių, reabilitacijos ir kitų paslaugų. Vėliau – dėl medicinos darbuotojų trūkumo, kurį lėmė pačių medikų sergamumas. Netrukus visos atidėtos medicinos paslaugos gali atsigręžti ir sveikatos sistemai smogti su kaupu. 

Antra, laukia ilga kova dėl darbo sąlygų gerinimo ir adekvataus atlyginimo. Pandemijos laikotarpiu atsakingai žiūrėdami į savo darbą ir suprasdami situacijos rimtumą medikai dirbo neskaičiuodami nei laiko, nei jėgų. Galbūt dabar valstybei išaušo metas už visa tai atsilyginti? 

Žinoma, pandemijos laikotarpiu dalies medikų atlyginimai šiek tiek paaugo dėl „kovidinių priedų, bet toli gražu ne tiek, kiek turėtų. Be to, tai yra tik laikina ekstremalios situacijos metu taikyta priemonė, kuri šiek tiek nuramino sveikatos sistemoje grėsmingai kylančius klausimus dėl gydytojų ir slaugytojų algų neadekvatumo. 

Valstybės užduotis turėtų būti išlaikyti pandemijos metu medikų darbo užmokesčio lygį (laikinus „kovidinius“ priedus paverčiant pastoviu atlyginimu), o vėliau jį dar labiau didinti, kad jauni specialistai dėl gero atlyginimo neemigruotų į kitas šalis, bet tai jau kita tema, kurią nagrinėsime vėliau. Vargu, ar greitu metu valstybinis medicinos sektorius pajėgs užtikrinti konkurencingus atlyginimus, bet gal bent jau sugebėsime sušvelninti infliacijos poveikį?

Akivaizdu, kad kalbėti apie rimtą atokvėpį sveikatos sistemoje dar gerokai per anksti. Bet tikiu, kad pasibaigus pandemijai bus bent kiek lengviau kvėpuoti. To ir linkiu visai medikų bendruomenei.  

 

Komentaro autorė: Dr. Helga Marija Kauzonė, Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto pirmininkė