Lietuvos žaliųjų partija viešu laišku kreipėsi į šalies prekybininkus, ragindama dėl karo Ukrainoje atsisakyti ne tik rusiškų bei baltarusiškų, bet ir tarptautinių bendrovių produktų, jei jos atsisako stabdyti veiklą Rusijoje. Prekybininkams, kurie nesutinka atsisakyti tokios produkcijos, siūloma bent jau įvesti specialų ženklinimą, kad vartotojai būtų informuoti apie prekių sąsajas su karą Ukrainoje vykdančia valstybe.

Dalis didžiųjų prekybos centrų jau skelbia atsisakę kai kurių produktų, bet lentynose vis dar galima pastebėti prekes, kurių gamintojai ar tiekėjai yra viešai kritikuojami dėl savo veiklos Rusijoje. Lietuvos žaliųjų partijos atstovų įsitikinimu, Lietuvos  prekybos vietose turėtų nelikti nė vienos prekės, kurią pagamino įmonė, vykdanti veiklą Rusijoje. Kas tai bebūtų – gaivusis gėrimas, šokoladukas ar šaldytuvas.

„Sveikiname tuos Lietuvos prekybos centrus, kurie jau paskelbė apie rusiškų ir baltarusiškų prekių išėmimą iš apyvartos bei dalinį sprendimą atsisakyti tarptautinių bendrovių, nenutraukusių veiklos Rusijoje, gaminių. Vis dėlto, įvertindami tai, kad apie tokį sprendimą pranešė ne visos prekybos vietos, taip pat aplinkybę, kad produkcijos atsisakymo procesai trunka ilgai, raginame imtis tarpinių veiksmų“, – sako Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.

Jos įsitikinimu, jei patys prekybininkai nesiryžta atsisakyti tokių produktų, sprendimo teisė gali būti palikta ir pačiam vartotojui. Svarbiausia, kad informacija apie perkamų produktų sąsajas su Rusija būtų prieinama ir aiškiai matoma pačioje prekybos vietoje. Anot jos, gyventojų rengiamos protesto akcijos parduotuvėse, kai paliekami pilni krepšiai tokių prekių arba klijuojami lipdukai, primenantys, kad pirkdami šiuos produktus vartotojai remia Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, rodo, kad patys gyventojai yra pasiryžę jų atsisakyti. 

„Žinutė, aiškiai ir suprantamai pateikta kiekvienoje prekybos vietoje šalia tokių įmonių pagamintų ar platinamų produktų, vartotojui leistų turėti pilną informaciją ir sąmoningai apsispręsti, ar verta konkrečią prekę įsigyti ir netiesiogiai savo pinigais paremti šalies, vykdančios kruviną karą prieš Ukrainą, ekonomiką. Neabejoju, kad turėdami tokią informaciją gyventojai patys priimtų sprendimą tos prekės į savo krepšelį nedėti“, – teigia Martynas Petraitis, vienas iš kreipimosi autorių.

Maždaug 750 tarptautinių kompanijų yra viešai paskelbusios, kad savo noru apriboja veiklą Rusijoje. Vis dėlto, didelė dalis bendrovių ir toliau ją tęsia, o tarp jų yra ir lietuviško kapitalo įmonių.