Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys oficialiai kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), Generalinę prokuratūrą, Vilniaus apskrities regiono plėtros tarybą ir Aplinkos projektų valdymo agentūrą, ragindamas ištirti ir pateikti informaciją dėl galimai neskaidrių valstybinių institucijų sprendimų, skirstant Europos Sąjungos struktūrinę paramą ežerų ir tvenkinių išvalymui bei keičiant parengtų projektų finansavimo sąlygas.

Pasak L. Balsio, 2013 m. Jeruzalės bendruomenės iniciatyva parengtas apleisto vandens telkinio išvalymo projektas, kurį paruošti jau kainavo beveik 80 000 Lt., šiuo metu yra pasmerktas žlugti. Nors projekto paruošimas finansuotas valstybės lėšomis, o jį įgyvendinti buvo numatyta ES lėšomis, tačiau pradėti Jeruzalės tvenkinio tvarkymo darbai šiuo metu sustabdyti neribotam laikotarpiui. Tokią situaciją, parlamentaro teigimu, nulemia tai, kad tvenkinio plotas yra mažesnis nei 50 ha ir dėl savo dydžio galimai neatitinka reikalavimų, taikomų finansavimui ES lėšomis.

„Atsiradęs kriterijus, kad į paramą gali pretenduoti tik didesni nei 50 ha ploto vandens telkiniai, yra aktualus kaimo vietovėse, bet yra visiškai nelogiškas taikyti miestų ribose. Miestų vandens telkiniai dažnai būna nedideli, bet strategiškai reikšmingi, darantys neginčijamą įtaką miesto gyventojų gyvenimo kokybei, todėl kreipiausi į aplinkos ministrą su prašymu paaiškinti, kuo remiantis buvo pasiūlytas 50 ir daugiau ha ploto kriterijus, norint gauti finansavimą iš ES struktūrinių fondų“, – sakė L. Balsys.

Pasak Seimo nario, aplinkos ministras patvirtino, kad 2007–2013 m. ES struktūrinės paramos finansavimo laikotarpiu priemonės dėl vandens telkinių valymo finansavimo sąlygų apraše nenustatyta, kad negali būti valomi ežerai ir tvenkiniai, kurių plotas mažesnis kaip 50 ha., tačiau projektus finansavimui parengusieji asmenys atskirų institucijų atstovų ir toliau buvo informuojami, kad jų išvalymo projektui nenumatytas finansavimas, kadangi vandens telkinys neatitinka 50 ir daugiau ha ploto apribojimo sąlygos, todėl nepateks į ES priemonę dėl ežerų išvalymo.

„Sunku net įsivaizduoti, kiek panašių projektų yra nugulę institucijų stalčiuose, taip ir nesulaukę savo įgyvendinimo, o vien tik projektų paruošimui investuotos šimtatūkstantinės valstybės lėšos nuplaukusios veltui, todėl kyla klausimai, kodėl institucijos klaidingai informuoja asmenis dėl projektų įgyvendinimo sąlygų, ir kodėl leidžiama valstybės lėšomis projektuoti tokius objektus, kurie nebus įvykdyti“, –  pabrėžė Seimo narys.

Vilniaus miesto Jeruzalės rajone šalia Verkių parko ir Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų esantis vandens telkinys šiuo metu yra pasmerktas pelkėjimui. Neries mažųjų intake baseine esančio tvenkinio plotas yra apie 3,19 ha. Vandens telkinys maitinamas gruntiniais vandenimis bei šaltiniais, todėl galėtų tapti puikiu švaraus vandens telkiniu Vilniaus mieste. Tačiau ir toliau netvarkomos Jeruzalės tvenkinio pakrantės sparčiai pelkėja, tvenkinio dugnas bei vandens paviršius užterštas šiukšlėmis.