Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys kreipėsi į Panevėžio rajono merą bei aplinkos ministrą Kęstutį Trečioką, kad galų gale būtų sutvarkytos Panevėžio rajone esančiame Sodeliškių kaime, laukuose nuo 2013 metų gulinčių 30 tonų pavojingų kineskopų stiklo duženų. 

„Problema pastebėta 2015 metais. Nors vietos gyventojai maišus su duženomis matė jau nuo 2013 metų. Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas 2015 m. atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi kineskopų stiklo duženų atliekų savininkas ar asmuo, jas palikęs, nenustatytas. Apie problemą žino ir Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentas, ir Panevėžio rajono savivaldybė. Mano žiniomis, per tuos metus viskas, kas buvo padaryta –  pavojingos atliekos uždengtos plastiko plėvele! Neįtikėtinas aplaidumas!“,  – sakė L. Balsys.

 Pasak L. Balsio, valdžioje dar pareigas einant aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui jautėsi nenoras ieškoti žalos aplinkai kaltininkų. Skaičiuota, kad žala dėl kineskopo dūžio atliekų išmetimo aplinkoje gali siekti apie 135538 euro.

 „Tai, kas vyko 2015 metais, labiau buvo panašu į institucijų susirašinėjimą, nei tikrą problemos sprendimą. Kiek man žinoma, tuometinis aplinkos ministras į prokuratūrą dėl tokio didelio kiekio į aplinką išmestų pavojingų atliekų kreipėsi tik po ilgo žiniasklaidos spaudimo. Prokuratūra medžiagą persiuntė Panevėžio apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, o šis atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi kineskopų stiklo duženų atliekų savininkas ar asmuo, jas palikęs nurodytoje vietoje, nenustatytas. Bešeimininkes atliekas turi sutvarkyti Panevėžio rajono savivaldybė, tačiau iki šiol niekas nėra padaryta“,  – teigė L. Balsys

L. Balsys savo kreipimesi reikalauja ne tik pašalinti kineskopų duženas iš aplinkos, bet ir sutvarkyti jas, pagal tokioms atliekoms keliamus reikalavimus.

Kineskopų perdirbimas Lietuvoje yra griežtai reglamentuotas teisės aktais, kadangi juose yra tokių aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingų cheminių medžiagų, kaip kadmis, švino oksidas. Šie sunkieji metalai, patekę į aplinką užteršia gruntinius vandenis, dirvožemį, kelia pavojų žmonių sveikatai.