Seimo narys Linas Balsys pavasario sesijoje pakartotinai teiks dar praėjusiais metais Seime įregistruotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama sugriežtinti atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais.

„Lietuvoje visai neseniai nuskambėjo atvejis, kai ugniagesys tolėliau nuo savo namų, aptvare nežinia kiek laiko laikė labradoro retriverių veislės kalytę, kuriai buvo išsivystęs net keturių kilogramų auglys. Savininkas už žiaurų elgesį su savo gyvūnu sulaukė tik 25 eurų baudos. Žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimai apie dar kraupesnius atvejus: Kaune į atliekų konteinerį išmestas šuo, Šilutėje pakarti du šunys. Visa tai įvyko jau šias metais. Lietuvoje besikartojantys itin žiauraus elgesio su gyvūnais atvejai rodo, kad dabartinis teisinis reguliavimas nepadeda mažinti tokių nusikaltimų skaičiaus“, – sakė L. Balsys.

L. Balsio įregistruotose įstatymo pataisose numatomas laisvės atėmimas nuo vienerių iki trejų metų už žiaurų elgesį ir gyvūno kankinimą, kai dėl šių veiksmų gyvūnas nugaišo, bei laisvės atėmimas iki vienerių metų arba 3040 eurų siekianti bauda už žiaurų elgesį su gyvūnu ir jo kankinimą, kai dėl šių veiksmų buvo sutrikdyta gyvūno sveikata.

Taip pat įstatymo pataisomis asmeniui, pripažintam kaltu dėl žiauraus elgesio su gyvūnu, siūloma nuo 3 iki 5 metų drausti laikyti bet kokį gyvūną.

„Praėjusiais metais įregistravęs pataisas sulaukiau kritikos, kad dabartinės bausmės ir taip yra gan didelės. Pavyzdžiui, sadistai, Šilutėje pakorę šunis, atsipirko viso labo viešaisiais darbais. Nemanau, kad jiems tai bus didelė pamoka. Daugelyje Europos valstybių atsakomybė už žiaurų elgesį su gyvūnais yra griežtinama arba tokie siūlymai yra svarstomi. Skandinavijoje, Prancūzijoje, Italijoje už žiaurų elgesį baudžiama tūkstantinėmis baudomis ir realiu laisvės atėmimu. Tuo metu Lietuvoje gyvūnų kankintojai, žudikai įprastai susilaukia menkos, kelias dešimtis eurų siekiančios baudos ar viešųjų darbų. Tai nėra tinkama atgrasymo priemonė norint, kad žiauraus elgesio atvejų Lietuvoje sumažėtų“, – sakė L. Balsys.

Prancūzijoje žiaurus elgesys su gyvūnu baudžiamas 2 metais laisvės atėmimo ir 30 000 EUR bauda. Teismas taip pat gali nuspręsti konfiskuoti gyvūną ir nurodyti, kad jis būtų perduotas gyvūnų apsaugos įstaigai. Švedijoje asmuo, sąmoningai ar dėl aplaidumo sukėlęs gyvūnui skausmą ir privertęs jį kentėti, baudžiamas už žiaurų elgesį su gyvūnais laisvės atėmimo iki dvejų metų bausme ir/ar pinigine bauda. Ispanijoje asmuo už žiaurų elgesį su gyvūnais baudžiamas skiriant nuo 6 001 iki 100 000 eurų baudą. Italijoje asmeniui už žiaurų elgesį su gyvūnais gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė nuo trijų mėnesių iki trejų metų ir bauda nuo 3 000 iki 15 000 eurų.

Leave a comment