Lietuvos žaliųjų partijos Tarybos pirmininkas Laurynas Okockis oficialiai kreipėsi į policijos generalinį komisarą Liną Pernavą ir Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą prašydamas ištirti žiauraus elgesio su gyvūnais atvejį.

Š.m. gruodžio 3 dieną centrinėje Druskininkų miesto aištėje atidaryta šventinė lauko prakartėlė. Joje įkurdinti trys naminiai gyvūnai – avis ir du ėriukai. Renginio organizatoriai pateikė informaciją, kad avys lauko prakartėlėje bus laikomos 40 dienų, t.y. iki 2017 m. sausio 12 dienos. Atsižvelgdami į planuojamą gyvūnų eksponavimo lauke trukmę bei remdamiesi žemiau išdėstytais argumentais, išreiškėme susirūpinimą prakartėlėje laikomų gyvūnų gerove.

Taip pat ketinama dar kartą kreiptis į Druskininkų savivadybę prašant gyvūnus kuo greičiau iš lauko prakartėlės iškeldinti. Visuomenė kviečiama kreipimąsi palaikyti pasirašant peticiją: http://www.e-peticija.lt/peticija/280/stop-ziauriam-elgesiui-su-gyvunais-peticija-del-gy

Lietuvos Respublikos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme (toliau – GGAĮ) nurodoma, kad žiauriu elgesiu su gyvūnais laikomas netinkamų, žalingų gyvūnų laikymo įrenginių taikymas gyvūnams (GGAĮ 4 str., 16 dalis); gyvūnų gąsdinimas (GGAĮ 4 str., 3 dalis), poilsio laiko gyvūnams nesuteikimas (GGAĮ 4 str., 18 dalis); gyvūnų naudojimas reklamai, filmavimui, fotografavimui, parodose ir kituose renginiuose, jeigu dėl to gyvūnams sukeliamas skausmas, baimė ar kančia (GGAĮ 4 str., 21 dalis). Aplinkybės, kuriomis Druskininkų lauko prakartėlėje įkurdintos avys, atitinka šį apibrėžimą:

 

  1. Prakartėlės konstrukcija yra atvira ir perpučiama. Gyvūnai joje laikomi ne tik dienos, bet ir nakties metu esant neigiamai lauko temperatūrai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rekomenduoja gyvūnus laikyti ne žemesnėje nei -15°C laipsnių temperatūroje, tuo tarpu gruodžio mėnesį kai kuriomis naktimis ji siekė -17°C ir daugiau. Prakartėlėje yra įrengta infraraudonųjų spindulių lempa, tačiau nėra garantijos, kad ji užtikrins reikiamą temperatūrą ir bus įjungta nuolat (2015 m. Druskininkuose fiksuotas atvejis, kai sausio 4-5 dienomis prakartėlės gyvūnai buvo priversti šalti esant -19°C temperatūrai, nes lempa ir šildytuvai neveikė).
  2. Gyvūnai prakartėlėje vaikšto ant kietų medinių grindų, o pats aptvaras yra sumontuotas ant betoninių trinkelių. Tokia kieta danga yra labai žalinga kanopiniams gyvūnams, kuriems ilgainiui gali atsirasti sąnarių pakitimų ar reumatinių uždegimų, peraugančių į lėtines, sunkiai gydomas sąnarių ligas.
  3. Gyvūnai jaučia nuolatinį stresą dėl lankytojų antplūdžio ir dėmesio bei išorinių aplinkos veiksnių. Prakartėlės lankytojai gyvūnus fotografuoja įjungę fotoaparatų blykstes, kurios gyvūnus akina ir baido. Atkreipiame dėmesį į tai, kad prakartėlės atidarymo vakarą mieste buvo gausiai šaudyti šventiniai fejerverkai. Garsus ir staigus triukšmas avis išgasdino, jos pradėjo krūpčioti ir blaškytis po aptvarą. Turint omenyje, kad šventiniu laikotarpiu fejerverkai bus šaudomi dažnai, tokią būseną bei nerimą gyvūnai patirs nuolat. Gyvūnams gali grėsti pavojus dėl neblaivių asmenų ar chuliganiško elgesio, kadangi jie tiek dienos, tiek nakties metu nėra saugomi. (2014­–2015 m. žiemą Druskininkų gyventojai pranešė apie paauglius, į gyvūnų aptvarą mėtančius uždegtas petardas, bei neblaivius asmenis, kurie gyvūnus gąsdina tyčia).
  4. Prakartėlės lankytojai gali daryti žalą gyvūnų sveikatai, nes yra linkę juos maitinti gyvūnams netinkamu maistu (bulvių traškučiais, bandelėmis, šokoladu ir pan.). Aptvaro konstrukcija leidžia gyvūnams prieiti prie pat žmonių. Žmonės gyvūnus ne tik glosto, bet ir pešioja jų vilną ar net siekdami juos paerzinti – trinkteli, t.y. prieš gyvūnus naudojamas smurtas, jie patiria skausmą.

Atsižvelgdami į aukščiau išvardintas aplinkybes ir remdamiesi GGAĮ nuostatomis, avies ir dviejų ėriukų įkurdinimą lauko prakartėlėje traktuojame kaip žiaurų elgesį su gyvūnais.

Pareišimas gen. komisarui L. Pernavui dėl žiauraus elgesio su gyvūnais Druskininkuose

pernavaspernavass