Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio „Naisių bendruomenė“ labiau rūpinasi žmonių pramogomis nei „žaliosiomis“ vertybėmis. Pramoginis įvaizdis, regis, svarbiau nei elementarus gyvūnų gerovės užtikrinimas. Triušių eksponavimas Kaziuko mugės metu be tam gauto leidimo nesudaro kliūčių teigti visuomenei apie savo „žalumą“.

Lietuvos žaliųjų partijos Gyvūnų gerovės grupė dar pavasarį kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą su prašymu suteikti informaciją apie tai, ar triušių eksponavimui Kaziuko mugės metu buvo išduotas šiai veiklai reikalingas leidimas. Šios mugės metu Vilniuje, Katedros aikštėje, Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacija eksponavo apie 30 įvairių veislių triušių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atsiųstas atsakymas privertė susimąstyti apie „Naisių bendruomenės“ deklaruojamas vertybes, „žalumą“ ir meilę gamtai. Anot šios Tarnybos, triušiai buvo eksponuoti ne Lietuvos veislinių triušių asociacijos vardu, o būtent „Naisių bendruomenė“ buvo renginio organizatorė ir turėjo pasirūpinti visais leidimais dėl renginių su gyvūnais.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba negavo asmenų prašymų dėl leidimo organizuoti renginį su gyvūnais ir jokių leidimų minėtai veiklai išduota nebuvo. Triušiai buvo eksponuojami savavališkai, nepaisant jų gerovės ir saugumo. „Valstiečių“ lyderio vadovaujamai asociacijai „Naisių bendruomenė“ galioja atskiros taisyklės?

„Kaziuko mugės metu, triušiai akivaizdžiai patyrė baimę. Tai įrodo jų elgesys pirmąją mugės dieną, kuomet triušiai buvo neramūs, nerado sau vietos. Paskutinę mugės dieną, jie buvo apatiški, jiems būdinga kūno kalba rodė, kad triušiai yra išsigandę aplinkos triukšmo bei juos lankančių žmonių. Taip pat triušiai buvo laikomi ankštuose narvuose, kuriuose jiems nebuvo sudarytos jokios sąlygos pasislėpti nuo žmonių dėmesio“, – piktinosi Lietuvos žaliųjų partijos Gyvūnų gerovės gynimo grupės pirmininkė Anželika Rimševičė.

Anot Lietuvos žaliųjų partijos Gyvūnų gerovės grupės narių, toks gyvūnų naudojimas žmonių pramogų bei organizacijos reklamos tikslais, galimai pažeidžia Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą. Viename iš jo punktų aiškiai išdėstyta, jog žiauriu elgesiu su gyvūnais yra laikomas gyvūnų naudojimas reklamai, filmavimui, fotografavimui, parodose ir kituose renginiuose, jeigu dėl to gyvūnams sukeliamas skausmas, baimė, kančia, gyvūnai verčiami pranokti jų įgimtus gebėjimus ar yra luošinami.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba savo rašte pabrėžė, jog leidimą būtina gauti kiekvienam renginio su gyvūnais organizatoriui, nepriklausomai nuo to, ar renginio su gyvūnais organizatorius yra gavęs kituose teisės aktuose nustatytus leidimus vykdyti tam tikrą veiklą viešose vietose.

Asociacijos „Naisių bendruomenė“ nariai patvirtino, jog Vilniaus Kaziuko mugėje organizavo šventę vaikams „Blaivus, linksmas, pilnas dovanų ir siurprizų „Kaziuko vaikų pasaulis“, ir jo metu eksponavo 39 triušius. Taip pat jos atstovai pažymėjo, kad pagrindinis Kaziuko mugės organizatorius buvo UAB „Vikšris“, kuris turėjo pasirūpinti reikiamas leidimais, bet „Naisių bendruomenė“ nebuvo sudariusi jokios sutarties su minėta įmone dėl asociacijos teisių ir pareigų mugės metu. „Valstiečių“ lyderio vedamai bendruomenei skirta 25 eurų bauda už teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų naudojimą renginiuose, reikalavimų pažeidimą.

Lietuvos žaliųjų partijos nariai taip pat kreipėsi ir į Vilniaus miesto merą Remigijų Šimašių bei į Vilniaus miesto savivaldybės atsakingus darbuotojus su prašymu ateityje užkirsti kelią žmonių pramogoms ir įvairių organizacijų reklamai, kurių metu galimai yra žiauriai elgiamąsi su gyvūnais bei yra pažeidžiami gyvūnų gerovę ginantys įstatymai. Vilniaus miesto savivaldybė patikino, jog ateityje skirs didesnį dėmesį gyvūnų naudojimui renginių metu.

Kaziuko mugės istorijoje, regis, galima būtų padėti tašką, tačiau tik ką praėjęs valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio festivalis „Naisių vasara 2017“ įrodė ką kita – R. Karbauskio „Naisių bendruomenė“ ir toliau eksponuoja triušius. Panašu, kad 25 eurų bauda nepaskatino „Naisių bendruomenės“ pasidomėti triušių gerovę ir apsaugą užtikrinančiomis sąlygomis.

Austėja Jonaitytė
Lietuvos žaliųjų partijos
Gyvūnų gerovės grupės narė