Kauno rajone esančiame Pakarklės miške įmonei „Rizgonys“ siekiant kasti karjerą, tam nepritariantys vietos gyventojai, žalieji, aktyvaus turizmo mėgėjai, žygeiviai ir dviračių klubų atstovai parengė kreipimąsi, kuriuo prašo nedelsiant šiam miškui grąžinti anksčiau buvusią IIB grupę, kuriai priklausančių miškų paskirtis – visuomenės rekreacija, kas apsunkintų ūkinės veiklos vykdymą šiame miške. Kreipimąsi pasirašė beveik 2300 žmonių, juos Lietuvos žaliųjų partijos atstovai trečiadienį įteikė aplinkos viceministrui Kęstučiui Šetkui. Prašymas Tarybos sprendimu užkirsti kelią karjero kasimui pasiekė ir Kauno rajono savivaldybę.

„Daugybės vietos gyventojų ir kitų šiuo mišku besirūpinančių žmonių nerimas akivaizdus – beveik 2300 jų raštu išreiškė norą išgelbėti Pakarklės mišką. Jame leidę iškirsti medžius ir iškasti didžiulę duobę, atimsime mišką iš žmonių, kuriems jis yra svarbi kasdienybės dalis ir poilsio vieta“, – sako žmonių kreipimąsi aplinkos viceministrui K. Šetkui įteikęs Lietuvos žaliųjų partijos vicepirmininkas Remigijus Lapinskas.

Įteikdami bendruomenės kreipimąsi ir parašus Lietuvos žaliųjų partijos atstovai kvietė viceministrą pasirinkti iš dviejų indų, kurių vienas buvo pripildytas žvyru, o kitame buvo žemėje auganti pušelė. Viceministrui pasirinkus indą su augalo sodinuku, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė sako, kad tikisi, jog tai simbolizuoja ir ministerijos pasiryžimą grąžinti Pakarklės miško daliai IIB miškų grupę.

„Žinant tai, kokio vaizdingo kraštovaizdžio tai miškas, leidimas verslui kasti karjerą sukurtų blogą precedentą ir leistų manyti, kad pavojus kyla ir kitiems gražiausiems Lietuvos miškams. Palaikymo Kauno rajono gyventojų kovoje už Pakarklės miško išsaugojimą rekreacijai penktadienį kreipsimės ir į Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkę“, – sako I. Budraitė.

Pakarklės miške karjerą kasti daugiau nei 100 hektarų plote norėta ir prieš kelerius metus, tačiau tąkart sukilus gyventojams ir savivaldybei išgirdus jų balsą verslininkai savo ambicijas sustabdė. Šiuo metu gyventojai kovoja dėl planuojamo karjero kitoje Pakarklės miško vietoje, 28,4 ha plote.

Pakarklės miškas priklauso Nemuno slėnyje ir greta jo esančių miškų sistemai, kurioje yra atskirų senųjų XVIII–XIX a. miškų fragmentų, ypač vertingų gamtiniu ir rekreaciniu požiūriu. Visas Pakarklės miškas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vertinamas kaip ypatingai vertinga Lietuvos kraštovaizdžio dalis. Mišku eina pėsčiųjų ir dviračių maršrutai, įrengti pažintiniai-informaciniai stendai, poilsio ir atgaivos aikštelės. Ši teritorija yra tarptautinio miškų tako, einančio per Lietuvą, Latviją, Estiją dalis.

Kelis dešimtmečius visas miškas priklausė IIB – rekreacinių miškų – grupei, tačiau 2016 m. dalis buvo pervesta į IV – ūkinių miškų – grupę. Šiuo metu ūkiniams miškams priskirta dalis, kur ir norima kasti karjerą, ribojasi su Natura 2000 saugomų teritorijų tinklui priklausančia miško dalimi.

Dėl IIB grupės grąžinimo Pakarklės miškui į Aplinkos ministeriją kreiptasi ir anksčiau, tą 2022-ųjų pavasarį Aplinkos ministerijai rekomendavo ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, tačiau dalis Pakarklės miško vis dar priskiriama ūkinės paskirties miškams.