20190529_094928 20190529_095231 20190529_095417

Panevėžio miesto savivaldybė užsimojo rekonstruoti Laisvės aikštę, tam iš Europos Sąjungos ir valstybės lėšų bus skirta 2,3 mln. Eur. Aikštės atnaujinimo planuose numatytos ne tik naujos trinkelės, jau šalinami sveiki, brandūs medžiai. Žalieji tokią miesto valdžios iniciatyvą vadina nusikaltimu miestui ir gamtai, kadangi dėl paukščių perėjimo laikotarpio šiuo metu medžių kirtimai ribojami net ūkiniuose miškuose.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas negali atsistebėti Panevėžio valdžios abejingumu gamtai ir įtaria už to slypinčius pasipelnymo interesus. „Susiklosčiusią situaciją vadinu nusikaltimu, visų pirma, gamtai, nes šiuo laikotarpiu peri daugiausiai paukščių rūšių, todėl tokių ilgamečių medžių kirtimas ne tik sunaikins miesto žaliąjį veidą, atims iš gyventojų karštą vasaros dieną taip vertinamą pavėsį, bet ir sutrikdys pusiausvyrą gamtoje. Net ūkiniuose miškuose šiuo periodu kirtimai ribojami, nes toks įsikišimas į gamtos procesus sukelia nedovanotiną žalą. Panevėžio valdžia turėtų atidėti kirtimus vėlesniam laikotarpiui, kai baigsis paukščių perėjimo metas. O tuo metu atsakingiau įvertinti, kuriuos medžius iš tiesų reikia kirsti, o ne atsinaujinti dėl atsinaujinimo. O gal net pasipelnymo“, – teigė R. Lapinskas.

Jam antrina ir Panevėžio miesto politikė, savivaldybės tarybos narė Gema Umbrasienė. Anot jos, gyventojai sunerimę, nes galimai kertami visiškai sveiki medžiai, skubama juos supjaustyti ir išgabenti, kad neliktų įrodymų apie iškirstus gyvybingus, sveikus medžius. „Žmonės pastebėjo sveikus nukirstų medžių kamienus, bet jie išvežti, paliktas parodomasis medis su supuvusiu kamienu. Jau antra diena prašau iš savivaldybės naujų augalų įsigijimų sąmatos, bet informacijos apie naujųjų pietų platumų medžių kainas negaunu. Laisvės a. projektas pabrango dvigubai ir bendruomenei svarbu žinoti, kokia ta pabrangimo dalis yra prašmatnieji medžiai – svetimšaliai“, – tikino G. Umbrasienė.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas atkreipia dėmesį, kad panašios situacijos pastaraisiais metais būdingos ne tik Panevėžiui. „Neseniai užkirstas kelias kirtimams Vilniaus Sapiegų parke, kur peri daugybė įvairių paukščių. Teismo sprendimu sustabdytas medžių naikinimas Trakų Vokės parke. Tikiuosi, kad iš šių situacijų pasimokys ir Panevėžys. Tačiau bijau, kad tam tikri požymiai rodo apie savivaldybės nusikalstamą veiką ne tik gamtai, bet ir miestui. Praktika, kai siekiant įsisavinti Europos Sąjungos lėšas kertami sveiki medžiai ir vietoje jų atsodinami brangūs, po kelis šimtus ir daugiau eurų kainuojantys iš kitų šalių atvežti augalai, jau gerai žinoma ne vienoje Lietuvos savivaldybėje. Tačiau ši pasipelnymo schema negali ilgiau tęstis“, – kalbėjo Remigijus Lapinskas.

„Vakar dėl kirtimų stabdymo ir išsamios informacijos suteikimo miestiečiams kreipiausi į miesto valdžią. Šiandien kirtimai nevyksta. Tačiau partija kreipėsi į Aplinkos ministeriją ir kitas institucijas, o rytoj prieš Tarybos posėdį kviečiame žmones išreikšti savo nuomonę“, – apie planuojamą protesto akciją pasakojo Gema Umbrasienė.