✖️1 gyventojas Vėlinėms vidutiniškai įsigyja 10 žvakių, skaičiuoja prekybininkai;
✖️atliekų kapinėse kiekis Vėlinių metu išauga iki 4 kartų, pvz. Vilniuje vietoje 300 tonų, išgabenami 600 t atliekų;
✖️Vienkartinės žvakės ir gėlės dažniausiai neperdirbamos. Joms naudojami dažai ir naftos produktas parafinas, kurie degdami gali išskirti sveikatai ir aplinkai kenksmingas kancerogeninens medžiagas, benzolą ir toluolą.
❓Ar išties mirusių artimųjų pagerbimas turi vykti į skolą aplinkai? Juk Vėlinių dienos tikslas – prisiminti ir pagerbti, o ne didinti taršių produktų pardavimus.
Mūsų patarimai, kaip artimuosius pagerbti aplinkai draugiškesniu būdu:
- Vietoj vienkartinių žvakių rinkimės žibintus, kuriuos galima naudoti daugybę metų, tepakeičiant įstatomas žvakes
- Rinkimės natūralaus vaško (bičių vaško, sojos) žvakes
- Neveškime dirbtinių ar iš kitų šalių atvežtų gėlių – rinkimės vietoje augintas puošmenas
- Atkreipkime dėmesį, ar perkamos gėlių kompozicijos be plastiko dalių, taip pat be taršių floristinių kempinių, dar vadinamų oazėmis. Kapus puošti galima ir džiovintomis gėlėmis, dekoruoti akmenimis, kitomis natūraliomis medžiagomis
- Jei turime galimybę, aplankykime kapus anksčiau ar vėliau, ne vieną dieną. Taip sumažinsime kamščius prie kapinių ir kuro sąnaudas
- Susidariusias atliekas rūšiuokime. Atskirkime plastiką, metalą, stiklą, nemaišykime su žaliosiomis atliekomis
- Pasikalbėkime su artimaisiais, lankančiais tų pačių artimųjų kapus – susitarkime, kas ką gali atvežti arba sutarkime nevežti nieko Pasikalbėkime su aplinkiniais, kartu prisiminkime, kad šių švenčių esmė – prisiminti išėjusiuosius, o ne didinti taršių produktų pardavimus.