Seimui priėmus įstatymo pataisas, kuriomis medžioklėje įteisinamas naktinio matymo taikiklių naudojimas, Lietuvos žaliųjų partija trečiadienį prie Prezidentūros surengė demonstraciją, kurios metu žalieji ir naktinių taikiklių įteisinimui nepritariantys piliečiai prašė Gitano Nausėdos pasinaudoti veto teise ir nepasirašyti Medžioklės įstatymo pakeitimo projekto.

Demonstracijos organizatorė, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė renginio metu sakė esanti labai nusivylusi Seimo sprendimu medžioklėje įteisinti naktinių taikiklių naudojimą. 

„Apmaudu, kad ginklų pardavėjų ir nesąžiningų medžiotojų lobistams, panašu, neskaidriais teisėkūros metodais pavyko prastumti šią pataisą. Naktinių taikiklių įteisinimas naudingas tik siaurai grupei žmonių, o ne miškui. 

Nepalaikome šių perteklinių įrankių, kurie į mišką gali atnešti milžiniškus brakonieriavimo kiekius, įteisinimui, ir prašome Prezidento įteikti dovaną visiems miško žvėrims ir visiems gamtos mylėtojams – vetuoti įstatymo pakeitimo projektą“, – demonstracijos metu kalbėjo I. Budraitė.

Žaliųjų įsitikinimu, leidimas naktinio matymo taikiklius naudoti medžioklėje sudaro prielaidas brakonieriavimui. Taip teigiama ir Aplinkos ministerijos vertinime, kuriame rašoma, kad nėra praktinių galimybių kontroliuoti, jog naktiniai taikikliai bus naudojami medžiojant tik tuos gyvūnus, kuriuos nurodo šis įstatymo projektas – šernus, lapes, mangutus ir kitus invazinius gyvūnus. 

Be to, valstybinė aplinkos apsaugos sistema ir taip stokoja finansinių bei žmogiškųjų resursų, todėl įteisinus naktinio matymo taikiklius daugeliu atveju vargu, ar bus įmanoma nustatyti, ar šie prietaisai naudojami pagal deklaruojamą paskirtį.

Žalieji taip pat remiasi Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktu antikorupciniu vertinimu, kuriame nurodoma, kad nesant veiksmingos medžioklės reglamentavimo vykdymo kontrolės, naktinių taikiklių įteisinimas medžioklėje gali lemti situaciją, kuomet už kontrolę atsakingi darbuotojai negalėdami tinkamai vykdyti priežiūros veiksmų, pasinaudodami egzistuojančiomis spragomis, gali tyčia ar dėl neatsargumo aplaidžiai vykdyti kontrolės veiksmus, kas gali sąlygoti korupcinių nusikaltimų kilimą.

I. Budraitė atkreipia dėmesį į dažną pataisų teikėjų argumentą, kad naktinio matymo taikikliai medžioklėje reikalingi dėl kovos su Lietuvoje itin paplitusiu afrikiniu kiaulių maru. Anot Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkės, šis argumentas neturi pagrindo. 

„Remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, prieš kone dešimtmetį šernų buvo sumedžiojama 32–42 tūkstančiai, pernai metais – tik apie 22 tūkstančiai, nors jų populiacija ženkliai augo. Kaip teigia VMVT, medžiotojai patys prisideda prie problemos, vengdami medžioti pateles prieš joms susilaukiant jauniklių ir augindami šių gyvūnų populiaciją šerdami juos baltymingu pašaru. Remiantis šiais duomenimis, akivaizdu, kad medžiotojai jau ir dabar turi pakankamai būdų mažinti šernų populiaciją, bet to nedaro specialiai“, – sako I. Budraitė.

Prezidentas G. Nausėda antradienį pranešė, kad sprendimą, ar vetuoti naktinių taikiklių įteisinimą, priims šią savaitę.