Viešumoje eilinį kartą skleidžiama informacija ar nuomonė apie žaliųjų ryšius su Rusija. Kol „konservatoriai” susitelkę ties tokių sąmokslo teorijų narpliojimu, Lietuvos žaliųjų partija siekia tikros energetinės nepriklausomybės, užtikrinančios švarios energijos plėtrą ir aplinkos bei žmonių saugumą.

Neseniai žiniasklaidoje pasirodė straipsnis apie JAV kongresmenų Lamaro Smitho ir  Randy Weberio inicijuotą tyrimą, kuriuo siekiama „išsiaiškinti” Rusijos įtaką žaliesiems, kovojantiems prieš skalūnų gavybą. Matyt, išgirdęs apie situaciją JAV, pasekti jų pėdomis nusprendė konservatorius Žygimantas Pavilionis ir ėmė skalambyti apie Lietuvos žaliųjų ryšius su Kremliumi bei parlamentinio tyrimo inicijavimą. Atskleisti galimus partijų bei tam tikrų asmenų ryšius su Kremliumi – itin sveikintinas žingsnis, M. Basčio atvejis įrodė, kad tą privalu daryti, tačiau tiriamos turėtų būti visos politinės partijos ir politikai, o ne išskirtinai žalieji. Ypač turint omenyje, kad Lietuvoje egzistuoja partijos bei tam tikri politikai, kurių sąsajos su Rusija išties akivaizdžios. Arba pavyzdžiui, kodėl kai kurie konservatorių sprendimai jiems būnant valdžioje ypatingai didino dujų vartojimą elektros gamybai Elektrėnuose?

Oponentų argumentai, neva žalieji atstovauja Kremliaus interesus, nes prieštarauja skalūnų dujų gavybai, piktina. Lietuvos žaliųjų partijoje (už kitus nešiojančius “Žaliųjų” etiketę atsakyti negaliu) visuomet veikėme ir veikiame skaidriai, atstovaujame Lietuvos, jos piliečių bei gamtos interesus. O siekdami išsklaidyti jau anksčiau keltas panašias sąmokslo teorijas, netgi buvome kreipęsi į Valstybės saugumo departamentą, kuris oficialiai patvirtino, kad informacijos apie finansavimą iš Rusijos ar su šios šalies specialiosiomis ir žvalgybos institucijomis susijusius Lietuvos žaliųjų partijos narius nėra. Tačiau šis klausimas vis keliamas desperatiškai oponentus apjuodinti siekiančių politikų.

Atsižvelgiant į šių kaltinimų absurdiškumą, galime tik dar kartą patikinti, kad tokia informacija tėra šmeižtas ir Lietuvos žaliųjų partija kovoja prieš skalūnų dujų gavybą dėl aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingų technologijų, kurios naudojamos taip pumpuojant dujas ar naftą. Tokiu būdu žemės gelmės ir paviršius užteršiamas toksiškomis medžiagomis, sukeliant žalą gruntiniams vandenims. O vandenį, kaip vieną iš didžiausių Lietuvos turtų, turėtume ypač saugoti. Pavyzdžiui Italijoje dėl klimato kaitos sukeltos ilgalaikės sausros šiuo metu ribojamas vandens tiekimas kai kuriems miestams, tarp jų ir sostinėje Romoje. Galiausiai, hidraulinio ardymo žala jau seniai pripažinta tiek Lietuvos, tiek Europos mokslininkų. Vokietijos, Prancūzijos ir kai kurių kitų ES šalių sprendimai uždrausti skalūnų dujų gavybą tai tik dar labiau patvirtina. Todėl priežastys akivaizdžios ir jokių geopolitinių sumetimų čia neverta ieškoti.

JAV kongresmenų teigimu, daugiausiai naudos iš neva Kremlių atstovaujančių „žaliųjų” sulaukia didžiausia pasaulyje gamtinių dujų tiekėja „Gazprom”, tačiau viso pasaulio žalieji niekuomet nepasisakė už iškastinį kurą, atvirkščiai – žalioji politinė ideologija skatina atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą. Lietuvos atveju, būtent biokuras, kurio vystymui pritaria Lietuvos žalieji, yra viena iš atsinaujinančių energetikos rūšių, vis didesne dalimi aprūpinančių šalį šilumos energija ir natūraliai stumiančių „Gazprom” iš Lietuvos rinkos

Sąmokslo teorijų kūrėjai turėtų būti realistai –  įvertinant ekologinių inovacijų tempus jau greitai Lietuvos energetikos sektoriui apskritai nebereikės nei dujų, nei atominės energijos. Tai patvirtina ir rengiama Nacionalinė energetikos strategija. Tikroji nepriklausomybė nuo Rusijos bus pasiekta plėtojant ne aplinkai ir žmonių sveikatai žalingą iškastinį kurą, o švarią ir saugią atsinaujinančią energetiką, investuojant į akivaizdų potencialą demonstruojančius vėjo jėgainių ir saulės elektrinių parkus, efektyviai išnaudojant biokuro potencialą.

Atsinaujinanti energetika yra šiuolaikiškos ir modernios visuomenės požymis. Kartu su žaliosios energetikos vystymusi yra kuriamos naujos pramonės šakos, daugėja darbo vietų, į valstybės biudžetą surenkami milijonai eurų. Todėl kyla klausimas, ko siekia inovacijas neigiantys sąmokslo teorijų kūrėjai? Ar tik ne reitingų augimo visuomenės bauginimo kaina?

Tik įdomu, kiek dar sąmokslo teorijų bus sukurta, kol galiausiai pripažinsime, kad ateitis yra atsinaujinanti energetika, o ne skalūnų dujų ar atominių elektrinių projektai.

Remigijus Lapinskas yra Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas.