Trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitete Lietuvos žaliųjų partijos Seimo narys Linas Balsys inicijuoja parlamentinę kontrolę dėl Kaune, Kėdainiuose ir Vilniuje pasikartojančių avarijų, kurių metu dideli kiekiai nevalytų nuotekų patenka į upes. 

„Šiuo metu Kėdainių rajono savivaldybė yra paskelbusi ekstremalią situaciją dėl beveik mėnesį į Nevėžį tekančių fekalijų, rugsėjo pradžioje Kaune dėl prakiurusio „Kauno vandenims“ priklausančio vamzdžio į Nerį pateko tūkstančiai tonų fekalijų, Vilniuje rugpjūčio pabaigoje gyventojai taip pat fiksavo į Nerį tekančias nevalytas nuotekas, tačiau aplinkos apsaugos specialistai į iškvietimą sureagavo tik po kelių dienų. Pastaraisiais metais po nuotekų avarijų į Nerį ir Nemuną pateko itin didelis taršos kiekis. Padaryta milžiniška žala aplinkai. Besikartojant nuotekų avarijoms ir į aplinką patenkant taršai kyla klausimas, kodėl nėra tinkamos vandens valymo įrenginių kontrolės, ar vandens tiekimo įmonės laikosi Aplinkos ministerijos rekomendacijų turėti ekstremalių situacijų valdymo planus?“, – sakė L. Balsys.

L. Balsio manymu, Kėdainiuose įvykusią nuotekų avariją galima buvo numatyti ir užbėgti jai už akių, o kritinė situacija rodo, kad atsakingos institucijos neatliko savo darbo.

„Dar pavasarį Aplinkos apsaugos komitete svarstant „Kėdainių vandenų“ galimybes valyti filtratą, atsirasiantį jei būtų išplėstas Zabieliškio sąvartyną, buvo akivaizdu, kad „Kėdainių vandenys“ nevaldo esamos nuotekų tvarkymo situacijos ir juo labiau negalėtų prisiimti didesnių įsipareigojimų. Visos reikalingos institucijos jau seniai žinojo, kad dėl netinkamai veikiančių Kėdainių buitinių nuotekų įrengimų į gamtą patenka daugiau azoto nei leidžiama. Dėl to Europos Komisija Lietuvai pradėjo pažeidimo procedūrą. Šie trūkumai ne tik nebuvo šalinami, bet ir privedė prie ekstremalios situacijos. Situacija turi būti sprendžiama nedelsiant. Kitu atveju problema tik gilės“, – sakė L. Balsys.

Šį trečiadienį dėl pakartotinų taršos nuotekomis atvejų į Aplinkos apsaugos komitetą kviečiami vandens tiekimo įmonių, savivaldybių, Aplinkos ministerijos bei Vidaus reikalų ministerijos atstovai.

Leave a comment