Seimui priėmus įstatymo pataisas, kuriomis medžioklėje įteisinamas naktinio matymo taikiklių naudojimas, Lietuvos žaliųjų partija trečiadienį prie Prezidentūros rengia demonstraciją, kurios metu prašys Gitano Nausėdos pasinaudoti veto teise ir nepasirašyti Medžioklės įstatymo pakeitimo projekto.

„Seimui atsukus nugarą lietuviško miško gyventojų gerovei, Prezidentas per šią savaitę turi galimybę parodyti rūpestį aplinkosauga ir vetuoti Medžioklės įstatymo pataisas. Tikime, kad Prezidentas išgirs gamtos balsą ir nesuteiks daugiau galimybių nesąžiningiems medžiotojams naktį piktnaudžiauti savo ginkluote prieš miško žvėris. 

Trečiadienį prie Prezidentūros kviečiame visus parodyti, kad brakonieriams, nesąžiningiems medžiotojams ir ginklų pardavėjams diktuoti taisyklių miške neleisime“, – sako viena iš demonstracijos organizatorių, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.

Iniciatyvos rengėjai teigia, kad leidimas naktinio matymo taikiklius naudoti medžioklėje sudaro prielaidas brakonieriavimui. Taip jie tvirtina remdamiesi Aplinkos ministerijos vertinimu, kuri teigia, kad nėra praktinių galimybių kontroliuoti, kad naktiniai taikikliai bus naudojami medžiojant tik tuos gyvūnus, kuriuos nurodo šis įstatymo projektas – šernus, lapes, mangutus ir kitus invazinius gyvūnus. 

Be to, teigia organizatoriai, valstybinė aplinkos apsaugos sistema ir taip stokoja finansinių bei žmogiškųjų resursų, todėl įteisinus naktinio matymo taikiklius daugeliu atveju vargu, ar bus įmanoma nustatyti, ar šie prietaisai naudojami pagal deklaruojamą paskirtį.

Žalieji taip pat remiasi Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktu antikorupciniu vertinimu, kuriame nurodoma, kad nesant veiksmingos medžioklės reglamentavimo vykdymo kontrolės, naktinių taikiklių įteisinimas medžioklėje gali lemti situaciją, kuomet už kontrolę atsakingi darbuotojai negalėdami tinkamai vykdyti priežiūros veiksmų, pasinaudodami egzistuojančiomis spragomis, gali tyčia ar dėl neatsargumo aplaidžiai vykdyti kontrolės veiksmus, kas gali sąlygoti korupcinių nusikaltimų kilimą. 

Demonstracijos organizatoriai taip pat atkreipia dėmesį į dažną pataisų teikėjų argumentą, kad naktinio matymo taikikliai medžioklėje reikalingi dėl kovos su Lietuvoje itin paplitusiu afrikiniu kiaulių maru. Anot Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkės Ievos Budraitės, šis argumentas neturi pagrindo. 

„Remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos duomenimis, prieš kone dešimtmetį šernų buvo sumedžiojama 32–42 tūkstančiai, pernai metais – tik apie 22 tūkstančiai, nors jų populiacija ženkliai augo. Kaip teigia VMVT, medžiotojai patys prisideda prie problemos, vengdami medžioti pateles prieš joms susilaukiant jauniklių ir augindami šių gyvūnų populiaciją šerdami juos baltymingu pašaru. Remiantis šiais duomenimis, akivaizdu, kad medžiotojai jau ir dabar turi pakankamai būdų mažinti šernų populiaciją, bet to nedaro specialiai“, – sako I. Budraitė.

Demonstracija „Prezidente, prašome VETO“ vyks trečiadienį, 12 val. S. Daukanto aikštėje prie Prezidentūros. Daugiau informacijos čia.