Lietuvos žaliųjų partija šį vakarą inicijavo pilietinę akciją dėl Lietuvos pašonėje dygstančios Astravo atominės elektrinės. Protestu buvo siekiama pareikalauti, kad Astravo AE projekto stabdymas būtų pirma ir privaloma sąlyga bet kokiai partnerystei tarp ES ir Baltarusijos.

„Šiandien prasidėjo ES Rytų partnerystės šalių viršūnių susitikimas, kuriame buvo keliamas Astravo atominės elektrinės projekto klausimas. Deja, tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos pozicija yra per silpna – neužtenka pareikalauti, kad Baltarusija užtikrintų statomos elektrinės saugumą, nes branduolinės energijos technologija yra suvaldyto sprogimo technologijos ir iš principo negali būti saugi“ – teigia Lietuvos žaliųjų partijos Tarybos pirmininkas Laurynas Okockis.

„Žinoma, vos už keliasdešimt kilometrų nuo Lietuvos sienos esančioje elektrinėje įvykus incidentui, radioaktyvus debesis Vilnių pasiektų per kelias valandas, tačiau radiacijos poveikis plistų ir į kitas Europos šalis, todėl laikas suprasti, kad šis klausimas nėra vien mūsų – lietuvių – rūpestis, tai visos Europos problema“ – pabrėžia L.Okockis.

Jis atkreipia dėmesį ir į Europos Komisijos pirmininko J.C.Junckerio išreikštą poziciją po šios dienos ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimo. „EK pažadas, kad Briuselis seks Baltarusijoje statomos atominės elektrinės klausimą yra teigiamas rezultatas, tačiau jei ir toliau bus apsiribojama prašymu užtikrinti branduolinės saugos reikalavimus, net ir su Briuselio pažadais, pašonėje turėsime tiksinčią bombą, nes puikiai žinome, kaip Baltarusija atlieka streso testus ir kitus reikalavimus. Neseniai užfiksuota situacija Rusijoje, kai beveik tūkstantį kartų buvo viršyta leistina radiacijos norma, tačiau ši informacija buvo slepiama. Ar taip nenutiktų ir Astravo atveju? Todėl turime griežtai reikalauti, kad Astravo AE projektas būtų stabdomas“, – sako L.Okockis

Lietuvos žaliųjų partija šiuo klausimu taip pat yra pateikusi kreipimąsi Jungtinių Tautų Espoo konvencijos įgyvendinimo komitetui, kuris bus svarstomas 40 – ajame šio komiteto susitikime gruodžio pradžioje.

img_5011 img_5018 img_5022 img_5025 img_5026 img_5038 img_5039 img_5041 img_5043 img_5048 img_5050

Leave a comment