„Laisvosios bangos“ laidoje „Ryto tema“ kalbėta apie rugpjūčio 17-ją Astrave, Baltarusijoje, įvykusį Astravo atominės elektrinės poveikio aplinkai įvertinimo pristatymą. Baltarusiai organizavimo besidominčiųjų atgabenimą iš Lietuvos.

Lietuvos valdžia savo oficialių atstovų nepasiuntė. Seimo Energetikos komisijos narys Linas Balsys, Žaliųjų partijos atstovas, „Laisvajai bangai“ komentavo renginį Baltarusijoje: „Aš tai vadinu imitacija, kad Baltarusijos valdžia, jos vadovybė laikosi ESPOO*) konvencijos ir stengiasi ją realiai įvykdyti ir atsakyti į visus Lietuvos klausimus, kaip reikalauja tarptautiniai susitarimai. Tie klausimai jau seniai buvo Baltarusijai pateikti – gal net prieš porą metų, tačiau gauti atsakymai yra valdiškas atsirašinėjimas. Tikslas – parodyti, kaip ten viskas gerai ir gražu.

Tačiau nėra pagrindimo tuose atsakymuose – kodėl būtent šita aikštelė pasirinkta? Baltarusijoje dar 5 tinkamos aikštelės tokioms statyboms. Kaip bus realizuotas sistemos aušinimas? Bus naudojamas Neries vanduo, o Neries arti nėra – dar apie 10 kilometrų. Koks dėl to kyla poveikis aplinkai ir branduolinės avarijos galimybės? Daug ten yra skaudžių dalykų, iš tiesų labai pavojingų ir baisių – ir Vilniui ir visai Lietuvai. Didelės, arba ir nelabai didelės branduolinės katastrofos atveju, įvykus radiacijos nutekėjimui, visa Lietuva papuola į kelių šimtų kilometrų zoną, kuri iš tikrųjų yra labai ir labai pavojinga.

Aš kartoju ir kartosiu: tai ir mano asmeninė nuomonė, ir Žaliųjų partijos nuomonė – reikia kalbėti ne apie tai, kad ta elektrinė Astrave būtų saugi, reikia kalbėti apie tai, kad tos elektrinės nebūtų iš viso, kad jinai nebūtų statoma. Kol kas Lietuvos vadovybė, pradedant prezidente, baigiant ministrais ir ministru pirmininku nėra pareikalavę, arba oficialiai ir atvirai išsakę nuomonę, kad Lietuva kaip valstybė yra prieš tokią elektrinę. Yra tiktai kalbama, kad būtų labai saugu.

Tą saugumą įrodyti labai nesunku. Nėra pasaulyje atominės elektrinės, įskaitant Černobylio ir Fukušimos, kurią statant ir pateikiant priėmimui Tarptautinei atominės energetikos agentūrai, būtų pasakyta, kad ji nesaugi. Tačiau iš tų pasaulinių avarijų, ir tų daugybės avarijų, kurių mes net nežinome, mes galime tvirtai konstatuoti, kad šiuo metu pasaulyje nėra saugių reaktorių“.

Vertindamas Lietuvos galimybe pasipriešinti Astravo elektrinės statybai, L.Balsys pasakė: „Kaliningrade rusai įšaldė – faktiškai nutraukė atominės elektrinės statybą. Lieka Astravas – reikėtų tarptautinio politinio spaudimo būdu bandyti paveikti, kad jie atsisakytų ir nestatytų. Lietuva pirmininkauja ES Tarybai šiuo metu – gera proga kelti šitą klausimą, inicijuoti, ieškoti partnerių ir sąjungininkų. Deja, Lietuva šito nedaro“.