Skelbiame Švedijos, Danijos, Norvegijos Karalysčių ir Estijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos Respublikų parlamentams atsiųstą Ekvadoro ambasados Švedijoje pasakojimą apie ilgus metus trukusią Ekvadoro piliečių teisminę kovą su JAV bendrove „Chevron“, kuri galiausia buvo pripažinta kalta dėl „didžiulio aplinkos užterštumo“ Ekvadore.

Daugiau informacijos ieškokite interneto svetainėje: www.chevrontoxico.com.

       

                                                                                                     

EKVADORO AMBASADA

  Stokholmas, Švedija

Švedijos, Danijos, Norvegijos Karalysčių ir Estijos,

Suomijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos Respublikų parlamentams

Pranešimo nr. 4-10-012/2013

Ekvadoro Ambasada reiškia pagarbą gerbiamiems Švedijos, Danijos, Norvegijos Karalysčių ir Estijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos Respublikų parlamentams ir, atsižvelgdama į diskredituojančią JAV naftos bendrovės „Chevron“ vykdomą kampaniją, pateikia tikrąjį bendrovės „Chevron“ nelaimės Ekvadore pasakojimą.

Daugiau nei tris dešimtmečius vykdžiusi naftos gręžimo veiklą Ekvadoro Amazonės regione, „Chevron“ bendrovė atogrąžų miškuose išleido daugiau nei 18 mlrd. galonų toksinių nuotekų, taip priversdama vietos gyventojus kęsti vėžio susirgimus, persileidimus ir apsigimimus. Dabar, sulaukus teisingumo siekiančios tarptautinės kampanijos paramos, „Chevron“ bendrovės aplaidumo paveiktos bendruomenės siekia, kad viena didžiausių naftos bendrovių pasaulyje atsakytų už savo veiksmus.

Remiantis vadinamąja „Daugybės įrodymų prieš bendrovę „Chevron“ Ekvadoro teismo procese santrauka“, kurią 2012 m. sausio mėnesį paskelbė organizacija „Amazon Defense Coalition“ ir kurios turinys yra teisingas, „Ekvadoro apeliacinis teismas […] patvirtino pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo bendrovė „Chevron“ yra pripažįstama kalta dėl didžiulio aplinkos užterštumo, kilusio dėl 1964–1992 m. bendrovės (veikusios „Texaco“ bendrovės vardu) vykdytos veiklos Ekvadore. Bendrovės „Chevron“ prašymu, Ekvadoro pirmosios instancijos teismas nagrinėjo bylą kruopščiai atsižvelgdamas į atitinkamas proceso šalių teises, taip sukurdamas rekordiškai didelės apimties, t. y. 220 000 puslapių, bylą, kurią sudaro daugiau nei 100 ekspertų ataskaitų, daugybės liudininkų parodymai, 54 teismui pavaldžių inspekcijų moksliniai duomenys, nepriklausomi sveikatos patikrinimų vertinimai ir daugybė teisinių argumentų.“

Teismo procesas truko beveik devynerius metus. O tai yra skausmingai ilgas laiko tarpas nukentėjusioms atogrąžų miškų vietos ir ūkininkų bendruomenėms, kurios tiesiog baigė išmirti, kol bendrovė „Chevron“ taikė (ir vis dar taiko) atidėliojimo taktiką, siekiant neleisti priimti sprendimo dėl jų ieškinių. Kaip apibendrinama minėtame dokumente, įrodymai Ekvadoro pirmosios instancijos ir apeliaciniame teismuose aiškiai parodė, kad bendrovė „Chevron“ (a) beatodairiškai vykdė standartų neatitinkančią veiklą Ekvadore, siekdama sumažinti produkcijos kaštus iki minimumo, taip sukeldama, ekspertų nuomone, didžiausią ir daugiausia žalos padariusią su nafta susijusią nelaimę istorijoje; (b) akivaizdžiai pažeidė daugelį Ekvadoro įstatymų, savo pačios sutartinių įsipareigojimų bei tuo metu galiojusių naftos pramonės standartų ir taip (c) padarė didelę žalą aplinkai, kurios teritorija dydžiu prilygsta Rod Ailando valstijai, JAV, dėl kurios per kitus dešimtmečius kils be galo daug sveikatos pavojų tūkstančiams atogrąžų miškų gyventojų, jei nebus imtasi veiksmų visapusiškai ją išvalyti. Įrodymus prieš bendrovę „Chevron“ pateikia ne tik ieškovai, bet ir pačios bendrovės „Chevron“ ekspertai ir aplinkos apsaugos auditoriai bei nepriklausomi trečiųjų šalių šaltiniai. Sprendime dėl žalos atlyginimo taip pat yra numatyta ir baudžiamoji dalis, pagal kurią bendrovė „Chevron“ turi būti nubausta už bandymą kenkti teismui ir grasinti teisėjams kalėjimu, jie šie nepriimtų sprendimo bendrovės naudai.

Ekvadoras yra tvirtai įsitikinęs, kad lyderiai, politikos formuotojai, socialiniai judėjimai, mokslininkai bei individualūs asmenys turi sužinoti tikrąjį bendrovės „Chevron“ nelaimės Ekvadore pasakojimą. Todėl Ekvadoro ambasada maloniai kviečia panagrinėti interneto svetainės www.chevrontoxico.com turinį.

Naudodamasi proga, Ekvadoro ambasada reiškia pagarbą gerbiamiems Švedijos, Danijos, Norvegijos Karalysčių ir Estijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos Respublikų parlamentams.

Stokholmas, 2013 m. rugpjūčio 7 d.