Kurorto valdžia žodžio laisvę supranta savaip. Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas Laurynas Okockis, kreipęsis į savivaldybės vadovus dėl neuždengtų šulinių bei kitų nesaugių vietų kurorte, sulaukė savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės patarimo dėl miesto tvarkymo problemų kreiptis ne į spaudą, o tiesiai į savivaldybės Ūkio skyrių. Valdininkės atsakymas nustebino L.Okockį: „Manau, kad valdžios išrinktieji turi žinoti pamatinę demokratijos vertybę – teisę į žodžio laisvę, taip pat žinoti, kad valdžia privalo būti pakanti kritikai“.
Spalio 28 dieną Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas Laurynas Okockis kreipėsi į savivaldybės merą ir administracijos direktorę, prašydamas sutvarkyti apleistas ir pavojų druskininkiečiams keliančias vietas, nurodydamas apleistus kurorto pastatus ar inžinerijos įrenginius, kurie kelia grėsmę žmonių sveikatai ir gyvybei.
„Akylai po kojomis stebėti, ar nėra atvirų šulinių, turėtų kiekvienas druskininkietis ar miesto svečias, nes po kojomis žiojėja atviri vandentiekio bei kanalizacijos šuliniai, o pačioje miesto širdyje, papūtus stipresniam vėjo gūsiui, nuo apleistų daugiaaukščių pastatų ant žmonių galvų krenta stiklo šukės. Reaguodamas į miesto svečių skundus, kreipiuosi į jus ir prašau jūsų imtis aktyvių veiksmų šiai pavojingai situacijai išspręsti. Teritorija, esanti šalia buvusios sanatorijos „Nemunas“, yra nesaugi tiek miesto svečiams, tiek gyventojams. Papūtus stipresniam vėjui, iš antrame ir aukštesniuose pastatų aukštuose esančių pažeistų langų ant praeivių krenta stiklo šukės. Avariniai bei žmonių sveikatai ir gyvybei pavojingi pastatai netgi neaptverti tvora ar apsaugine juosta, kad žmonės nesilankytų tose teritorijose. Taip pat neįrengti jokie įspėjamieji ženklai, – savo rašte savivaldybei akcentavo L.Okockis. – Kita probleminė vieta yra tarp Neravų g. 29 numeriu pažymėto daugiabučio namo ir Šiltnamių gatvės. Tai anksčiau buvusioje šiltnamių bendrovės teritorijoje esantis apleistas ir griūvantis pastatas, šalia kurio žiojėja neuždengti ir apleisti kanalizacijos šuliniai. Pastato durys bei langai yra atviri ir bet kas gali pakliūti į pastato vidų, kur ant žmonių bet kuriuo metu gali užgriūti perdangos ar vidinės pastato sienos. O juk nuo šio pastato vos už 150 metrų, šalia Neravų g. 29 daugiabučio, įrengta vaikų žaidimo aikštelė. Baltašiškės gatvėje už autobusų stotelės link Nemuno upės, kur yra vandenvietė, žiojėja atviras vandens rezervuaras. Šalia „Eglės“ sanatorijos esančio tvenkinio dešiniajame krante yra du atviri apleisti šuliniai (…)“.
Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas vietos valdžios paprašė imtis veiksmų sutvarkyti šias vietoves, taip pat patikrinti ir kitas apleistas miesto zonas, ypač atkreipiant dėmesį į apleistus ir atvirus buvusius kanalizacijos bei vandentiekio šulinius.
Apie grėsmę žmonių saugumui keliančias vietas L.Okockis papasakojo ir Druskininkų nepriklausomoje spaudoje, akcentuodamas, jog toli gražu ne visos savivaldybei priklausančios įstaigos reagavo į jo ankstesnius skambučius apie pavojų keliančius objektus kurorte.
„Tai, ką išvardinau, yra tik ilgo sąrašo pradžia ir patys akivaizdžiausi pavyzdžiai, o jų Druskininkų kurorte būtų galima įvardinti dešimtis, o gal net ir šimtus“, – savo straipsnyje minėjo L.Okockis, konstatavęs, kad gražiausio Lietuvos kurorto nepriekaištingu titulu Druskininkai gali nevaržomai didžiuotis tik savivaldybės propagandiniame leidinyje, nors realybė, deja, ženkliai atsilieka nuo ten pateikiamos kurorto vizitinės kortelės.
Valdžia atitinkamai įvertino Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininko pasisakymą vietos žiniasklaidoje. Po mėnesio, lapkričio 26 –ąją, surašytame trumpame atsakyme L.Okockiui savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė rėžė tiesiai šviesiai: „Kad ateityje jums rūpimus panašius klausimus būtų galima spręsti sparčiau, siūlome kreiptis tiesiai į Druskininkų savivaldybės administracijos Ūkio skyrių; būtent Ūkio skyrius, o ne spauda, atsako už savivaldybės teritorijų bei statinių priežiūrą“. V.Jurgelevičienės pasirašytą atsakymą L.Okockiui, kaip matyti iš rašto, rengė minėto ūkio skyriaus vedėjas Valdas Kuleckas.
„Aš pats esu valstybės tarnautojas, ir niekada sau neleisčiau šitaip komentuoti bei atsakinėti į instituciją besikreipusiam žmogui. Mano nuomone, tai – neetiškas atsakymas, visiškai nesusijęs su mano išdėstyta problema bei šių problemų sprendimu, dėl ko ir buvo kreiptasi į juos. Šis raštas – kažkoks pamokymas, kaip reikėtų elgtis „tikram bendruomenės nariui“, – „Druskoniui“ sakė Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas. – Juk į žurnalistus, spaudą buvo kreiptasi tada, kai nebuvo sulaukta atsakingų įstaigų reakcijos. Jeigu valdžia turi savo pareigas ir tų pareigų neatlieka, bendruomenei aktualūs klausimai nesprendžiami, tada kas belieka? Ir aš labai džiaugiuosi, kad po to, kai kreipiausi į nepriklausomą Druskininkų žiniasklaidą, tie ledai pajudėjo, buvo imtasi darbų. Ir dabar tvarkomi tie šuliniai, – mačiau praėjusią savaitę Baltašiškėje, kaip daubos užpilamos žemėmis, uždengiamos betonu. Tą, aišku, reikėjo daryti gerokai anksčiau. Bet ledai pajudėjo tik dabar, paviešinus problemą. Todėl raginu žmones daug aktyviau kalbėti, diskutuoti spaudoje, kreiptis į žurnalistus ir viešinti problemas“.
Atsakymas iš Druskininkų savivaldybės, kurį gavo L.Okockis, nustebino ir šalies žiniasklaidos atstovus. „Spaudą reikia ignoruoti, nes valdžia dirba sparčiau be viešumo. Druskininkų atvejis“, – tokio pavadinimo nuomonę savo tinklaraštyje www.dainius.org išdėstė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius: „Jau keletą dienų galvoju, kaip taikliau reikėtų pavadinti du Druskininkų savivaldybės tarnautojus, kuriems atrodo, jog apie aktualias problemas Druskininkų visuomenės geriau neinformuoti, nes pati valdžia tyliai ir ramiai viską gali išspręsti žymiai “sparčiau” be jokio viešumo.
Man peršasi išvada ir nuomonė, kad Druskininkuose apie problemas spaudai prabylantys žmonės valdžiažmogių bus auklėjami ateityje to nedaryti. Tokio siauro, mano galva, suvokimo asmenims galima būtų dar pasiūlyti tokias nuostatas privalomai dėstyti jau mokyklose, dar geriau – vaikų darželiuose. Juk šios įstaigos yra savivaldybės įtakos zonoje, tad rezultatai bus garantuoti. O ir nušviesti jau išspręstas, o ne tik paviešintas problemas galės žymiai efektyviau savivaldybės iniciatyva įkurtas ir leidžiamas propagandinis leidinys “Mano Druskininkai”.
Žinoma, su tokiu pasiūlymu aš čia pajuokavau, bet kas žino, kaip į tai sureaguos minėtieji valdžiažmogiai. Jei taip bus išauklėti vaikai, galime tikėtis jau po 20 metų Druskininkuose turėti mažąją Baltarusiją, kur viską sprendžia ir tvarko tik valdžia. O prieš kreipiantis į žurnalistus dėl kokios nors problemos reikės prieš tai informuoti “kompetentingas” valdžios įstaigas. Todėl sutinku, kad teisinio neraštingumo likvidavimas nevyriausybinių organizacijų atstovams Druskininkuose turi puikią ateitį – jei bus nuolat kalama visiems, kad “Ūkio skyrius, o ne spauda” tvarkosi mieste, gal norintieji “spartesnio” problemų sprendimo tikrai pajus tai praktiškai. Ir siūlau nepamiršti, kad jei bus kreipiamasi į spaudą anksčiau nei į Ūkio skyrių, “spartesnis” problemos sprendimas gali nebebūti toks spartus“.
„Druskonio“ inf.