Pretendentai į kandidatus Prezidento rinkimuose ir partijos, kandidatuojančios Europos Parlamento rinkimuose renka juos remiančius parašus, kuriuos Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) suteikė galimybę rinkti ir elektroniniu būdu. Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys pastebi, kad nors ši paslauga veikia nebe pirmi metai, tačiau apie galimybę pasirašyti žino labai nedidelė visuomenės dalis, o ir pati paslauga dar nėra pakankamai išvystyta.

„Vyriausioji rinkimų komisija pasiūlė tikrai gerą paslaugą rinkėjams, kuri taupo laiką, lėšas ir leidžia išvengti klaidų. Gaila tik, kad VRK nepakankamai aktyvi apie šią savo paslaugą informuodama rinkėjus, laikydamasi pozicijos, kad tai pačių kandidatų ir partijų reikalas. Aš manau, kad partijų ir kandidatų reikalas yra pateikti rinkėjams savo programas ir nuostatas, o už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma institucija privalo informuoti ir sudaryti  piliečiams kuo patogesnes sąlygas savo valiai pareikšti. VRK tinklalapyje informacija pateikiama labai gerai, tačiau plačiojoje žiniasklaidoje oficialios informacijos ir paprasto paaiškinimo, kaip sistema naudotis  iš VRK praktiškai nėra“ – sakė L. Balsys.

Pasak jo, būtent dėl oficialios informacijos stygiaus, elektroninių parašų rinkimas vyksta vangiai. Tai matyti  viešoje VRK interneto svetainėje www.vrk.lt/aikis. Nuo vasario pabaigos per 2 savaites visi pretendentai į Prezidentus bei Europos Parlamentą kartu surinko kiek daugiau nei 23 tūkstančių parašų. Tuo tarpu,  Lietuvoje interneto vartotojų skaičius siekia virš 60 proc. ir lenkia vidutinį Europos Sąjungos vidurkį, o elektronine bankininkystės sistema naudojasi per du milijonus žmonių.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko teigimu, pasirašymas elektroniniu būdu turėtų būti oficialiai paskelbtas pagrindiniu būdu rinkti parašus, panašiai, kaip tai buvo padaryta vykdant gyventojų surašymą. Taip būtų galima gerokai sutaupyti biudžeto lėšas, kurios dabar išleidžiamos   tūkstančiams parašų rinkimų lapų spausdinti ir vėliau tikrinti.

L. Balsio teigimu, paslauga, leidžianti elektroniniu būdu pasirašyti, naudojantis elektronine bankininkyste veikia gerai, tačiau nepagalvota apie ja nesinaudojančius.

„Visiškai pamirštami Lietuvos piliečiai, gyvenantys užsienyje ir neturintys sąskaitų Lietuvos bankuose. Daugelis jų, mano manymu, noriai dalyvautų Lietuvos politiniame gyvenime, jei valstybė jų nebūtų pamiršusi. VRK suteikiamas būdas pasirašyti naudojant pasirinkimą „Asmens tapatybės kortelė“ – realiai neveikia, nes žmogus turi turėti tapatybės kortelės skaitytuvą. Gyventojų surašymo metu elektroniniu būdu galima buvo jungtis tiesiog naudojantis tapatybės kortelės numeriu. Toks būdas būtų daug paprastesnis ir nesinaudojantiems elektronine bankininkyste, ir užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams“, – teigė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas.

L. Balsio nuomone, elektroninis pasirašymas už pretendentus Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose šiandien galėtų būti pirmas žingsnis ateityje įgyvendinant elektroninį balsavimą.

„Šiandien skundžiamės, jog ateinančių balsuoti skaičius priklauso nuo oro, jų vis mažėja. Elektroninį balsavimą sėkmingai įgyvendinusiose valstybėse gerokai padidėjo aktyvių rinkėjų skaičius, noriau ėmė balsuoti jaunimas. Pačios naujausios technologijos jau yra pakankamai pajėgios garantuoti svarbiausius reikalavimus – balsavimo slaptumą ir duomenų apsaugą. Pats laikas apie  elektroninį balsavimą pradėti rimtai galvoti ir Lietuvoje“, – kalbėjo L. Balsys.