Nebūkite abejingi, dalyvaukite rinkimuose – tikriausiai ne vieną kartą teko išgirsti tokį paraginimą. Tam, kad rinkėjai nepasimestų bendrame rinkimų sraute, tarp politinių partijų pavadinimų, galėtų lengviau rasti savo apygardą bei sužinoti apie joje kandidatuojančius asmenis, sukurta internetinė platforma www.rinkejopuslapis.lt.
„Ar Vyriausioji rinkimų komisija tikrai pasiruošusi vos už daugiau nei mėnesio prasidėsiantiems Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams?“, – toks klausimas iškilo ne tik man bandant pateikti rinkėjams aktualią informaciją apie save, bet ir kitiems kandidatams, planuojantiems dalyvauti šį rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Sveikintina, jog Vyriausioji rinkimų komisija pagaliau pradeda žengti žingsnius į internetinę erdvę, tačiau, jie – dar labai negrabūs.
Šiais metais rinkėjams ir rinkimų dalyviams Vyriausiosios rinkimų komisijos siūlomoje internetinėje platformoje gyventojai turėtų rasti aktualią, su rinkimais susijusią informaciją: kandidatų sąrašus, apygardų kontaktus, gyvenantieji užsienyje registruotis balsavimui ir t.t. Tačiau, pirmiausia, kandidatai turėtų sukelti visą informaciją apie save.
Štai čia ir prasideda „įdomioji“ dalis. Įkeliamos nuotraukos praranda kokybę, yra iškraipomos. Tai, ką mato kandidatas savo paskyroje po informacijos išsaugojimo, nėra tas pats, ką matys svetainę atsidaręs rinkėjas. Pateiktas tekstas sukrečiamas į vieną nesibaigiantį paragrafą. Ką jau kalbėti, kad įkeltos nuorodos nėra aktyvios. Kai kurie kandidatai paskelbti po kelis kartus, su skirtingais eilės numeriais, kai kurių jų – nėra jokiuose rinkimų sąrašuose.
Įdėjusi nemažai laiko ir pastangų supratau, kad tvarkingai pateikti informacijos apie save nepavyks. Bent jau kol puslapis nebus tinkamai sutvarkytas. O ir iš tiesų, kandidatams į tokį puslapį kol kas net ir neverta kelti informacijos, nes ją susirasti šiame informacijos kratinyje yra sudėtinga. Kažin ar politine sistema nusivylę tautiečiai turės daug kantrybės ir laiko ieškoti norimos informacijos. Paminėjau tik labai mažai iš svetainėje esančių programavimo klaidų. Manau, kad tokio „pusfabrikačio“ nereikėjo pateikti vartotojams, nes žmonės, įėję į šį puslapį ir neradę ieškomos informacijos, paprasčiausiai į jį daugiau negrįš.
Panašu, kad Vyriausioji rinkimų komisija nesugeba tinkami suteikti net tokių kuklių galimybių informacijai skleisti elektroninėje erdvėje. Tai ypač svarbu valstybės finansavimo negaunančioms ir pinigais neaptekusioms partijoms ir kandidatams, kurie bent jau tokiomis minimaliomis priemonėmis gali bendrauti su rinkėjais, suteikti jiems žinių apie savo pažiūras, tikslus.
Daug abejonių dėl tinkamo Vyriausiosios rinkimų komisijos pasirengimo artėjantiems rinkimams kelia ir rinkimų komisijų darbas. Visus kandidatų dokumentus partijos turėjo ne tik sukelti į jau minėtą VRK svetainę, bet ir pateikti ant popieriaus spausdintus dokumentus. Nepaisant to, nemaža dalis komisijų pradėjo skambinti kandidatams ir prašyti jiems šią informaciją atsiųsti pakartotinai. Panašu, jog arba komisijų darbuotojai yra nekompetentingi ir nemoka naudotis VRK sukurta svetaine, arba komisijos ir VRK tarpusavyje nesusikalba.
Galbūt tai tėra tik smulkmenos, tačiau nesinori, kad pasikartotų praėjusių rinkimų scenarijai, kai dėl nekompetentingos komisijos darbo Kauno gyventojams skirti leidiniai buvo išspausdinti su neteisingais partijų pavadinimais, praleistos 5 kandidatų biografijos.