Klimato akimirka

Šį savaitgalį visame pasaulyje vyks tūkstančiai masinių renginių, kuriais siekiama paraginti kitą savaitę Paryžiuje, Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje susirinksiančius pasaulio lyderius susitarti dėl ambicingesnių tikslų, mažinant šiltnamio efektą sukeliančią dujų emisiją ir taip suvaldant klimato kaitą. Prie šios iniciatyvos jungiasi ir Lietuva.

 Šį sekmadienį Vilniuje „Klimato kaitos žygį“ organizuojanti Lietuvos žaliųjų partija kviečia 13 val. susiburti Katedros aikštėje. Nuo čia susirinkusieji planuoja pajudėti iki šalia Vyriausybės rūmų esančios V. Kudirkos aikštės. Norintys prisijungti prie pasaulinio renginio prašomi atsinešti plakatus, kuriuose būtų reikalaujama, jog Lietuva prisiimtų ambicingesnius įsipareigojimus mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją ir didinant pagaminamos švarios, atsinaujinančios energijos dalį.

„Po nesėkmingų bandymų susitarti Kopenhagoje, Paryžiaus susitikimo metu turi būti priimti ryžtingi įsipareigojimai, kuriais valstybės vadovausis po 2020 m. Lietuva Paryžiaus sustikime laikysis pozicijos, jog tikslai, iškelti pasaulio valstybėms dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo turi būtų privalomi, o ne rekomendacinio pobūdžio, tačiau šiuo metu valstybėms siūlomi įsipareigojimai pernelyg menki. Lietuva jau viršijo iki 2020 metų prisiimtus įsipareigojimus Europos Sąjungai dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo ir energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių, todėl šiandien turime tapti šalimi lydere, kuri rodo kitoms valstybėms kelią ir ryžtingai siekia permainų. Neabejoju, jog ambicingesni tikslai padėtų į Lietuvą pritraukti modernių, energijos efektyvumą didinančių investicijų ir technologijų, sukurtų daugiau žaliųjų darbo vietų, padėtų augti šalies ekonomikai“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys.

Prie iniciatyvos prisijungiančios nevyriausybinės organizacijos DAROM vadovė Roberta Ažukaitė  teigia norinti paskatinti Lietuvos gyventojus būti pilietiškais ir aktyvesniais.

„Džiaugiuosi, kad DAROM organizacija, kuri priklauso pasauliniam tinklui „Let’s Do It World“, šių metų  spalio mėnesį turėjo galimybę dalyvauti specialioje konferencijoje Paryžiuje, skirtoje pasiruošti artėjančiai Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijai (COP21). Turime būti dar aktyvesni ir matomesni, siekiant, kad pasaulio valstybės, tarp kurių  – ir Lietuva, prisiimtų didesnę atsakomybę klimato kaitos klausimu. Privalome ne tik atkreipti dėmesį į akivaizdžias problemas, bet ir siekti, kad mūsų šalyje ir visame pasaulyje aplinka būtų saugi“, – kalbėjo Roberta Ažukaitė.

Tam, kad pasaulio valstybių lyderiai prisiimtų kur kas didesnius įsipareigojimus, neleisiančius pasaulio temperatūrai pakilti daugiau nei 2 laipsniais, vien į Paryžiaus gatves šį savaitgalį planavo išeiti daugiau nei 200 tūkst. aktyvistų. Dėl saugumo sumetimų Prancūzijos valdžiai uždraudus masinius renginius Paryžiaus centre, iniciatyvą sukūrusi nevyriausybinė organizacija Avaaz paragino dar aktyviau burtis įvairiose pasaulio valstybėse ir taip parodyti solidarumą su Prancūzija.

Masiniai klimato kaitos  renginiai šį savaitgalį planuojami 7-iuose pasaulio kontinentuose, daugiau nei 150 valstybių, tarp kurių – Jungtinė Karalystė, Indija, Brazilija, Kazachstanas, Tanzanija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Čilė. Manoma, jog tai bus didžiausios istorijoje klimato kaitai skirtos demonstracijos.

Daugiau informacijos:

 Sonata Dirsytė

Lietuvos žaliųjų partijos

ryšių su visuomene projektų vadovė

E. paštas:sonata.dirsyte@zaliojipolitika.lt

Tel. nr. 865746432