Grupė Lietuvos energetikos ateitimi susirūpinusių visuomenininkų paskelbė iniciatyvą surinkti 50 000 piliečių parašų, kuriais būtų teikiama įstatymo pataisa, įpareigojanti Seimą skelbti referendumą dėl atominės elektrinės statybos. Visuomenininkai nori, kad Lietuvos žmonės patys apsispręstų, ar atominė elektrinė jiems reikalinga, o gal mūsų šaliai pakaktų naudotis atsinaujinančiais energijos šaltiniais?

Paskutinę lapkričio dieną Pilaitės kultūros centre „BeePilaite” buvo surengta danų režisieriaus Michaelo Madseno filmo „Į amžinybę” (Into Eternity), analizuojančio branduolinių atliekų problemą, peržiūra. Po šio filmo iniciatyvinė grupė, suburta iš Lietuvos žaliųjų sąjūdžio ir Valstiečių liaudininkų sąjungos narių bei kitų aktyvistų, pakvietė neabejingus energetiniam saugumui, nepriklausomybei ir strateginiams šalies sprendimams piliečius prisidėti prie parašų rinkimo darbų, kurie oficialiai bus pradėti vasario mėnesį.

Iniciatyvinės grupės pirmininkė, Žaliųjų sąjūdžio tarybos narė Virginija Vingrienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, kad dėl tokio milžiniško, ištisiems dešimtmečiams šalies ateitį formuojančio sprendimo – atominės statybų – visiškai neatsiklausta visuomenės nuomonės.

Iniciatyva abejojantis aplinkosaugininkas, bendrijos „Atgaja” atstovas Linas Vainius priminė, kad dėl naujos atominės Lietuva „apsisprendė” ypač nedemokratiškai: susirinko trijų Baltijos šalių premjerai, sukirto rankomis, užsakė galimybių studiją ir paskubomis, be jokių diskusijų su visuomene pradėjo ruoštis projektui, nors jis vėliau užsitęsė ir ne kartą strigo.

Aplinkosaugininkai susirūpinę, kad iki šiol nė vienos partijos rengtas referendumas neįvyko ir nepavyko, išskyrus „pigiu alumi ir milteliais” skatintą visuomenės balsavimą dėl stojimo į Europos Sąjungą. Vis dėlto šįkart skelbiama iniciatyva visiškai kitokia.

Pasak V. Vingrienės, reikia turėti mintyje, jog įstatymo pataisos iniciatyvai reikia daug mažiau piliečių parašų. Žinoma, jai dar turėtų pritarti Seimas, tačiau Žaliųjų sąjūdžio atstovas Vadimas Vileita sako, kad jau vien tai, kad Seimas oficialiai pagaliau svarstys tokį klausimą, bus reikšmingas viešumo ir diskusijų objektas. Be to, atmesti piliečių iniciatyvą, nestabdančią projekto, o tik reikalaujančią Konstitucijoje numatyto visuomenės atsiklausimo, bus sunkiau.

Piliečių parašus įstatymo pataisos iniciatyvai susitarė rinkti dvi partijos – Lietuvos žaliųjų sąjūdis ir Žaliųjų frakciją turinti Valstiečių liaudininkų sąjunga. Prie iniciatyvos kviečiami prisijungti visi darnios energetikos siekiams pritariantys žmonės ir organizacijos.

Šaltinis: ekonaujienos.lt