Ketvirtadienį Seimas vienbalsiai po pateikimo pritarė  Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario  Lino Balsio įregistruotam Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektui dėl atvira tuberkuliozės forma sergančių ir piktybiškai vengiančių gydymo asmenų  priverstinio hospitalizavimo. Įstatymas iki gruodžio toliau bus svarstomas  Seimo komitetuose

Pasak L. Balsio, priverstinio gydymo praktiką taikančioje Estijoje gerokai  sumažėjo sergančiųjų atvira plaučių tuberkuliozės forma, todėl tikimasi, kad įteisinus tokį gydymą ir Lietuvoje, plaučių tuberkuliozės, ypač atsparios vaistams,  atvejų sumažės.

„Lietuva šiuo metu Europos Sąjungoje pirmauja tiek pagal  sergamumą plaučių tuberkulioze, tiek pagal vaistams atsparia, atvira tuberkuliozės forma sergančiųjų skaičių. Didžiausią problemą kelia asocialūs asmenys, kurie piktybiškai vengia gydytis, todėl sirgdami atvira plaučių tuberkuliozės forma gali lengvai šia liga užkrėsti aplinkinius bet kur – viešajame transporte, parduotuvėje ir pan. Estijoje, pradėjus taikyti tokiems ligoniams priverstinį gydymą, matomas ženklus ligos atvejų šalyje sumažėjimas. Vaistams atsparia tuberkuliozės forma sergančiųjų skaičius Estijoje yra beveik 5  kartus mažesnis, nei Lietuvoje“, – sakė L. Balsys.

Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto koordinatorės Joanos Tamkevičiūtės teigimu, piktybiškai vengiantys gydytis nuo tuberkuliozės tampa ne tik grėsme visuomenei, bet ir našta šalies biudžetui, nes sunkia, atsparia vaistams forma sergančiųjų gydymas kainuoja daug brangiau.

„Paprastai tuberkuliozės gydymas trunka 6-8 mėnesius, o vieno ligonio išgydymas valstybei kainuoja apie 6-7 tūkstančius litų. Didžiausia problema yra ta, kad, jei ligonis nebaigia gydymo, tuberkuliozės sukėlėjai tampa atsparūs vaistams, o tokio ligonio gydymas užtrunka ne vienerius metus ir kainuoja dešimtis tūkstančių litų. Taip pat garantijų, jog atsparia vaistams tuberkuliozės forma sergantys pasveiks, nėra. Todėl ligonis turi būti gydymas jau iškart po ligos diagnozavimo, taip tausojant aplinkinių, ligonio sveikatą bei taupant valstybės biudžeto pinigus“, – teigė J. Tamkevičiūtė.

Priėmus šį įstatymą, atsirastų galimybė piktybiškai gydytis vengiančius asmenis per 12 valandų  priverstinai hospitalizuoti ir, gavus teismo sprendimą, juos gydyti ne mažiau, kaip 6 mėnesius. Toks asmuo iš ligoninės būtų paleidžiamas tik konstatavus, jog jis pasveiko.

Lietuvos tuberkuliozės registro bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2012 m. užregistruoti 1274 nauji plaučių tuberkuliozės atvejai,  beveik 12 procentų iš jų – iš karto užsikrėtė vaistams atsparia forma. Naujų plaučių tuberkuliozės su dauginiu atsparumu vaistams išgydymo rezultatai nuo 2004 m. iki 2010 m. išlieka panašūs: apie 30 proc. pacientų nutraukia gydymą, apie 20 proc. miršta. Lietuvoje 2012 m. nuo tuberkuliozės mirė 209 asmenys.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis 2013 m. Lietuvoje atliekant tuberkulino mėginį 87 vaikams diagnozuota tuberkuliozė, 11 iš jų – atvira šios ligos forma, 4-iems vaikams nustatytas neįgalumas, kurio priežastis – tuberkuliozė.