Tūkstančiai rumunų pirmadienį protestavo prieš JAV kompanijos „Chevron“ skalūninių dujų paieškas rytų Rumunijoje.

„Aš turiu tris vaikus ir noriu, kad jie užaugtų saugioje aplinkoje, turėdami švarų vandenį. Skalūninių dujų paieškos užterš požeminį vandenį“,  – naujienų tarnybai Agence France Presse sakė 39 m. amžiaus seselė iš Barlad regiono Alina Secrieru.

„Ne hidrauliniam plėšymui“, „Chevron keliauk namo“, „Ne skalūnų dujoms“ – skelbė protestuotojų, susirinkusių iš Barlad ir kitų aplinkinių kaimelių, plakatai.

„Chevron“ iš valdžios institucijų gavo leidimą skalūninių dujų žvalgybai šiose neturtingose kaimiškose Rumunijos vietovėse.  „Šis regionas išgyvena iš žemės ūkio. Jei skalūninių dujų gavybos metu bus užterštas mūsų vanduo, šioje vietovėje mirs ir žemės ūkis“, – sakė tarp protestuotojų buvęs vandens specialistas Constantin.  Jis atsisakė viešai atskleisti savo pavardę, baimindamasis prarasti savo darbą, nes dauguma vietos politikų šiuo metu gina skalūnų dujų gavybą.

„Chevron“ yra teigusi, kad  visa jos veikla „turi būti ir toliau bus vykdoma laikantis Rumunijos įstatymų, ES reikalavimų ir griežtų pramonės standartų“.

Skalūnų dujų gręžimas visame pasaulyje sukėlė nepasitenkinimo bangą. Technologija, kuria išgaunamos dujos (hidraulinis plėšymas arba skaldymas) buvo uždrausta tokiose šalyse kaip Prancūzija ir Bulgarija, tačiau plačiai naudojama kai kuriose JAV valstijose.

Hidraulinis plėšymas yra toks procesas, kai į naftą ar dujas talpinančias žemės ertmes pumpuojami skysčiai, kuriuos sudaro vanduo ir cheminės medžiagos, sukeliami žemės gelmių lūžiai ir išgaunami angliavandeniliai.
Aplinkosaugininkai teigia, kad šis metodas sukelia žemės drebėjimus ir pavojų gruntiniam vandeniui.

Rumunija kartu su Didžiąja Britanija, Vengrija, Lenkija ir Ispanija per paskutinę Europos Vadovų Tarybą kurioje buvo aptariami energetikos klausimai, primygtinai ragino plėtoti skalūnų energiją. Protestuotojai kaltino premjerą Viktor Ponta pakeitusį savo poziciją dėl skalūnų dujų. Ponta yra valdžioje nuo gegužės 2012 metų. Jis kritikavo ankstesnės vyriausybės sprendimą suteikti „Chevron“ ir kitoms naftos kompanijoms koncesiją žvalgyti skalūnines dujas.  Jo vyriausybė praėjusiais metais priėmė moratoriumą atidėdama „Chevron“ veiklą.  Tačiau pasibaigus moratoriumo galiojimui gruodžio mėn. Ponta pasisakė  esantis už skalūninių dujų žvalgybą.

„Politikai mus nuvylė, tačiau norime jiems priminti, kad šiame regione žmonės yra prieš skalūninių dujų žvalgybą. Žmonėms rūpi aplinka“, – sakė notaras Lulu Finaru, padėjęs suorganizuoti protestą. JAV Energetikos informacijos administracijos tyrime teigiama, kad Rumunijoje, Bulgarijoje ir Vengrijoje yra apie 538 mlrd. kubinių metrų skalūninių dujų rezervų. Tai didžiausias skalūnų dujų kiekis, esantis Rytų Europoje.

Šaltinis: http://www.rawstory.com/rs/2013/05/27/thousands-of-romanians-protest-chevron-fracking/