Viesiejuose informacinė akcija apie rūšiavimą

Lietuvos žaliųjų partijos nariai lapkričio 15 d. Veisiejuose surengė informacinę akciją, kurios metu pasakojo, kaip teisingai rūšiuoti atliekas. Ši akcija buvo inicijuota po didelio visuomenės susidomėjimo, kilusio paskelbus straipsnį apie situaciją, susijusią su atliekų rūšiavimu Lietuvos miestų, tarp kurių – ir Veisiejai, kapinėse.

Vėlinės atskleidė netinkamus atliekų tvarkymo įpročius  

Vėlinių metu žalieji, atlikdami tyrimą apie atliekų tvarkymo kapinėse įpročius, patikrino ir Veisiejų kapines. „Pastebėjome, kad, žmonės, atvykę aplankyti artimųjų kapų, visas susidariusias atliekas į konteinerius meta neatsižvelgdami į tai, kam jie skirti. Nors aiškiais užrašais ant konteinerių informuojama, ką į juos mesti, tačiau žmonės tai ignoruoja. Plastikui ar stiklui skirtuose konteineriuose sumestos ir žaliosios atliekos, kurios turi būti šalinamos atskirai. Dėl žmonių abejingumo Veisiejų kapinės atsidūrė tarp blogiausiai Lietuvoje tvarkomų kapinių“, – teigė tyrimo iniciatorė, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko pavaduotoja Marija Tamkevičiūtė.

Veisiejų seniūnas: sąlygos – sudarytos, tačiau dar trūksta žmonių supratimo

 Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas teigia, jog atliekų rūšiavimo kapinėse galimybės sudarymu pasirūpino vos tik pradėjęs eiti pareigas ir nemažą savo darbo dalį skiria atliekų rūšiavimo užtikrinimui visuose Veisiejuose.

„Įdėta daug darbo tam, kad būtų galima kapinėse rūšiuoti, tačiau kai kurie žmonės vis dar yra abejingi. Kapinių prižiūrėtojams tenka atlikti dvigubą darbą, norint atskirti kompostui bei perdirbimui tinkamas atliekas“, – sakė Z. Sabaliauskas.

Jo teigimu, kapinių darbuotojai visgi pastebi, kad situacija po truputį gerėja ir vis mažiau atliekų reikia perrūšiuoti.

Veisiejiškiai gerai žino, kaip rūšiuoti

Tam, kad išsiaiškintų veisiejiškių rūšiavimo įpročius, sekmadienį Veisiejų centre įsikūrė žalia palapinė su Lietuvos žaliųjų partijos savanoriais, kurie bendravo su žmonėmis apie rūšiavimo svarbą, mokė, kaip reikėtų rūšiuoti teisingai, išklausė, kas juos motyvuoja rūšiuoti. Praeiviai tikino namuose aktyviai rūšiuojantys, o štai kapinėse – ne visi tai daro.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos Lazdijų skyriaus pirmininko Algirdo Dimšos, vietos gyventojai namuose tikrai rūšiuoja, o kapinėse galbūt dar nėra įpratę to daryti.

„Veisiejai tikrai pavyzdingai tvarkosi su atliekomis. Rūšiavimo konteineriai stovi ir prie daugiabučių, ir kiekvienas individualaus namo gyventojas turi po keturis konteinerius, tarp kurių yra ir skirti skirtingoms antrinėms žaliavoms, taip pat vienas – žaliosioms atliekoms. Kodėl nerūšiuojama kapinėse – sunku pasakyti. Galbūt reikia žmonėms daugiau informacijos, kaip rūšiuoti. Kapinėse rūšiavimo konteineriai atsirado dar palyginus neseniai, todėl galbūt žmonėms dar reikia laiko apsiprasti“, – sakė A. Dimša.

Rūšiuoti motyvuotų ne tik baudos, bet ir paskata

A. Dimšos teigimu, Lazdijų rajono gyventojus namuose rūšiuoti motyvuoja ne tik tam sudarytos geros sąlygos, bet ir už neteisingą atliekų tvarkymą gresiančios baudos. Tačiau jis abejoja ar baudos tikrai yra vienintelis atliekų tvarkymo problemos sprendimas.

„Būtina užtikrinti, kad atliekos būtų tvarkomos teisingai ir ugdyti gyventojų sąmoningumą, tačiau vertėtų pagalvoti ir apie pozityvesnę motyvaciją. Teisingai rūšiuojantys turėtų už atliekų tvarkymą mokėti mažiau, nes gyventojai, nuo buitinių atliekų atskiriantys stiklą, plastiką, popierių, padaro gerą darbą atliekų tvarkymo įmonėms: atliekų vežėjas mažiau buitinių atliekų išveža į sąvartyną, jam nereikia mokėti brangaus sąvartyno mokesčio, galų gale – žaliavos parduodamos ir už jas gaunama finansinė nauda. Ši nauda galėtų būti pasidalinama su gyventojais. Šiuo metu dėl motyvacijos rūšiuojantiems Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys dirba Aplinkos apsaugos komitete. Viliamės, kad greitai atsiras gyventojams priimtinesnė ir labiau motyvuojanti mokesčių už atliekas tvarka“, – teigė Lietuvos žaliųjų partijos atstovas.

Veisiejuose vykusios akcijos metu miesto gyventojai pasidalino savo žiniomis apie atliekų tvarkymą, o taip pat buvo supažindinti su dažnai pasitaikančiais atliekų rūšiavimo mitais, gavo rūšiavimo taisykles, kaip teisingai atsisveikinti su buityje susidarančiomis atliekomis.

Algirdas Dimša rūšiavimo konteineriai Veisiejuose Akcijos dalyviai