Balandžio 25 d. (šeštadienį) Lietuvos žaliųjų partijos nariai prisijungė ir patys organizavo pavasarines aplinkos tvarkymo akcijas, kurių metu kvietė su atliekomis atsisveikinti atsakingai.
Nuo pat ankstyvo ryto Lietuvos žaliųjų partijos Vilniaus skyriaus nariai susirinko į Karoliniškių kraštovaizdžio draustinį. Jame ne tik buvo renkamos neatsakingų poilsiautojų paliktos atliekos, bet jos taip pat buvo rūšiuojamos.
„Visuomenės apklausos rodo, jog vos ketvirtadalis Lietuvos gyventojų nuolat rūšiuoja atliekas, tačiau didžioji dalis nėra motyvuoti tai daryti, kai kurie iš jų nežino, kaip teisingai rūšiuoti. Labai trūksta švietimo ir aktyvesnio gyventojų skatinimo rūšiuoti, todėl dažnai matome, jog po remonto šalia rūšiavimo konteinerių atsiduria sofos, sugedusi buitinė technika, nors senus baldus priima stambiagabaričių atliekų aikštelės, o elektroninę techniką surenka perdirbėjai. Tokios masinės aplinkos tvarkymo akcijos, kaip DAROM galėtų tapti puikia platforma rūšiavimo švietimui. Deja, jų metu apie tai beveik nekalbama – tuose pačiuose maišuose atsiduria ir žaliosios atliekos ir perdirbimui tinkančios antrinės žaliavos“, – sakė L. Balsys.
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas kartu su bendražygiais šeštadienį kvietė visus, kurie švarino savo namų, gyvenvietės aplinką, atskirti antriniam perdirbimui skirtas atliekas (plastiko, stiklo, metalo gaminiai) ir žaliąsias atliekas.
Lietuvos žaliųjų partijos rūšiavimo eksperimentas parodė, jog gamtoje paliekama pakankamai daug stiklinių butelių ir jų šukių atliekų, kurios yra pavojingos, nes nuo jų gali kilti gaisras. Daugiausiai surinkta plastiko: plastikinių butelių, plastikinių maisto pakuočių, maišelių.
Surinktos išrūšiuotos atliekos buvo atsakingai paskirstytos į rūšiavimui skirtus konteinerius.
Iš Karoliniškių vykome į Jeruzalę, prie Jeruzalės tvenkinio. Šalia Verkių parko ir Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų esantis tvenkinys yra pasmerktas pelkėjimui, nes Aplinkos ministerija neskiria jo valymui žadėtų Europos Sąjungos lėšų (nors 2013 m. buvo parengtas tvenkinio valymo projektas, kainavęs 80 tūkstančių litų).
Deja, pradėti tvenkinio tvarkymo darbai šiuo metu sustabdyti neribotam laikotarpiui, nes naujuoju Europos Sąjungos struktūrinės paramos 2014-2020 m. laikotarpiu nėra numatoma skirti lėšų panašiems projektams, o Vilniaus miesto savivaldybė viena įgyvendinti projektą yra nepajėgi.
Parengto Jeruzalės tvenkinio išvalymo projekto planavimo organizatorės, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos teigimu, susidariusią kritinę situaciją nulemia tai, kad Jeruzalės tvenkinio plotas yra mažesnis nei 50 hektarų ir dėl savo dydžio neatitinka Aplinkos ministerijos naujai siūlomų reikalavimų, taikomų finansavimui iš Europos Sąjungos gauti. Dėl tokios susidariusios situacijos ne kartą kreipėmės į įvairias institucijas ir dar neketiname nuleisti rankų.