Alytus nuolat ieško kaip pagyvinti miesto gyvenimą, kokiomis paslaugomis ar naujovėmis ne tik džiuginti vietinius, bet ir pritraukti turistų. Šios savaitės pabaigoje, matyt, nuspręsta į miestą vilioti ekstremalaus vairavimo entuziastus – Alytaus gatvės ir rajoniniai keliai buvo paversti atvira čiuožykla. Kokia žinia tokia „pramoga“ siunčiama alytiškiams?
Dzūkijos centre ir šeštame pagal dydį mieste pirmoji sausio savaitė priminė išgyvenimo stovyklą ir iš gyventojų reikalavo maksimalios drąsos bei kantrybės – nors apie artėjančius orų pokyčius sinoptikai perspėjo iš anksto, gatvių būklė vertė manyti, kad kelininkai arba prognozių negirdėjo, arba sąmoningai pasirinko jas ignoruoti. Kelius net po keleto nekritulingų parų, dengė suvažinėto sniego sluoksnis, o po juo – mažiausiai keleto centimetrų ledas. Įkalnių neįveikiantis sunkiasvoris transportas stebino mažiau, nei situacija sankryžose – automobiliui saugiai ir laiku sustabdyti, reikėjo ne keliasdešimt, o kelių šimtų metrų. Pavojingai slidžios net ir pagrindinės Alytaus gatvės. Nepatvirtintais duomenis, savaitgalio eismo įvykių skaičius viršijo mėnesio statistiką.
Nacionalinėse žiniasklaidos priemonė pasirodė raginimas – „jei tik galite, aplenkite Alytų“, o socialinius tinklus užgulė pasipiktinusių gyventojų istorijos apie dėl nesaugios kelių būklės įvykusias avarijas ir sugadintą turtą. Dėkui Dievui, aplaidumas dar nepareikalavo niekieno gyvybės. Tačiau iki to trūko nedaug.
Ar ir vėl žiema užklupo netikėtai? O gal situacijos priežastys kiek gilesnės?
Specialistai teigia, kad prieš ženkliai nukrentant temperatūrai Alytaus rajone lijo, todėl ant kelių susidarė ledo sluoksnis, o vėliau jį padengė drėgnas sniegas. Sningant ar pustant niekas nesiunčia technikos valyti kelių, nes taupo kurą. O kai transportas visgi išvažiuoja, barsto druskos ir smėlio mišinį, kuris veiksmingas tik esant ne žemesnei nei -7 ar -9 laipsnių temperatūrai. Specialių priemonių, kurios veiktų esant šaltesniam orui, įmonės neturi, nes siekdamos laimėti viešojo pirkimo konkursą, konkuruoja mažiausia paslaugos kaina – gautų lėšų joms nepakankama, reikalingam kiekiui cheminių priemonių įsigyti. Kitaip tariant, įmonių vadovai, kurių įmonės formaliai atitinka konkurso sąlygas, taupo, tas lėšas, kurias gauna, o tokių sprendimų padarinius ant savo pečių neša, kaip visuomet – mokesčių mokėtojai.
Kiek tokiame aiškinime tiesos – nežinau, nes informacijos apie viešojo pirkimo sąlygas miesto internetinėje svetainėje nėra. Galiu tik kelti klausimus, kiek kokybiškai parengta techninė perkamos paslaugos specifikacija, kiek atsakingai suformuluoti kvalifikaciniai reikalavimai paslaugos teikėjams, kaip atrodo pasirašyta sutartis ir ar joje numatytos sankcijos už netinkamą įsipareigojimų vykdymą? Noriu tikėti, kad miesto administracija į tokius klausimus atsakys, bet panašu, jog viltis gali būti bergždžia.
Esant itin pavojingai situacijai keliuose nėra nei vieno informacinio pranešimo nei miesto ar rajono savivaldybių interneto svetainėse, nei oficialiose jų socialinių tinklų paskyrose. Gerb. Alytaus meras apsiribojo tik pagrūmojimu vairuotojams, kad ruoštis žiemai turi ne tik kelininkai, bet ir jie, bei patikinimu, kad išbarstytos 120 tonų druskos ir žvyro (kas, atsižvelgiant į bendrą gatvių skaičių ir plotą, reiškia po keletą gerų saujų vienam kvadratiniam metrui). O iš gerb. Algirdo Vrubliausko apskritai tyla.
Sutinku, kad nuo force majeure neapsaugotas niekas. Gal išteis orai neleido kelininkams laiku atlikti namų darbų, bet kodėl tuomet tokia silpna šios situacijos valdymo komunikacija? Nuo išsamių paaiškinimų saugumo keliuose gal daugiau ir neatsirastų, bet bent jau gyventojai būtų informuoti apie padėties priežastis ir nesijaustų ignoruojami.
Nesu nei fizikos, nei inžinerijos ar technologinių mokslų specialistė, juo labiau kelių valymo darbų ekspertė, ir tikrai nepretenduoju ja būti. Situaciją vertinu tik iš ne vienerių metų patirtį turinčio vairuotojo ir piliečio perspektyvos. Mano automobilis aprūpintas žieminėmis padangomis, važiuoju saugiu greičiu. Dedu pastangas, kad užtikrinčiau tiek savo, tiek aplinkinių saugumą, tačiau to tikiuosi ir iš kitų – šiuo atveju už kelių ir gatvių priežiūrą atsakingų tarnybų.
Savo pasipiktinimą ir susirūpinimą išreiškiau viešu skundu, kuriam paramą internetu per pusantros paros išreiškė daugiau nei 800 gyventojų. Viliuosi, kad pirmadienį ryte šis dokumentas bus vienas pirmųjų, kurį nagrinės Alytaus miesto ir rajono merai, bei už gatvių valymą atsakingos įmonės „Raguvilė“ vadovybė.
Šalčiai po truputį trauksis, gamta pati atliks kelininkų darbą ir ledą nuo gatvių nutirpdys. Tačiau kaip bus su apatija eilinių gyventojų problemoms?
Ieva BUDRAITĖ yra Lietuvos žaliųjų partijos Alytaus miesto skyriaus pirmininkė
ATNAUJINTA 2017 01 10
Lietuvos žaliųjų partijos Alytaus miesto skyriaus pirmininkės parengtą viešą skundą dėl Alytaus miesto ir rajono kelių valymo darbų kokybės, internetinėje platformoje e-peticija.lt palaiko beveik 1000 gyventojai. I. Budraitė skundą oficialiai pateikė Alytaus miesto ir rajono savivaldybių administracijoms bei už gatvių valymą atsakingai įmonei – UAB “Raguvilė”. Su dokumentų tekstais galite susipažinti čia:
Pateikiamų dokumentų lydraštis
Reaguodama į gyventojų nusiskundimus Alytaus miesto savivaldybė surengė viešą spaudos konferenciją, kurios metu mėgino atsakyti, kas atsakingas dėl susidariusios ekstremalios padėties miesto keliuose.
ATNAUJINTA 2017 01 11
Alytaus miesto savivaldybė pranešė nutraukianti sutartį su UAB “Raguvilė” Daugiau informacijos: http://alytausgidas.lt/alytaus-miesto-meras-sutarties-su-raguvile-nepratesime-skelbsime-nauja-konkursa/