Žalieji kviečia į šį penktadienį Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos organizuojamą invazinių rainuotųjų vėžių gaudymo akciją Balsio ežere.
Šiais metais prie akcijos prisijungiantis Lietuvos žaliųjų partijos jaunimas ragina vilniečius kartu dalyvauti naktiniame vėžiavime ir taip padėti išgelbėti Balsio ežerą nuo neprašytų svečių, agresyviai iš gamtos išstumiančių lietuviškuosius siauražnyplius ir plačiažnyplius vėžius.
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys pasidžiaugė, kad partijoje daugėja pilietiško jaunimo, kuris imasi iniciatyvos bei prisijungia prie kitų organizuojamų visuomeninių, aplinkosauginių akcijų.
„Džiugu matyti, jog pas mus atsiranda vis daugiau aktyvių, jaunų žmonių, kurie į politiką įsijungia konkrečiais darbais, būdami pilietiški patys ir ragindami tokiais būti kitus. Tokios akcijos kaip ši, kuria stengiamasi apsaugoti Lietuvoje nykstančias vėžių rūšis nuo paplitusių invazinių, parodo, jog kiekvienas nedideliais darbais gali prisidėti prie gamtos apsaugos“ – sakė L. Balsys.
Lietuvos žaliųjų partijos Pilietinių iniciatyvų komiteto pirmininkas Laurynas Okockis pastebi, jog invaziniai vėžiai vietinėms jų rūšims kelią vis didesnį pavojų.
„Į Lietuvą atsibastę rainuotieji vėžiai šiandien kelia didelę grėsmę vietinių siauražnyplių ir plačiažnyplių vėžių populiacijai. Atklydėliai, patys būdami atsparūs vėžių marui, jį perneša ir užkrečia mūsų vietinius vėžius, todėl sugavus vėžį, kurio kūnas yra blyškiai rudos spalvos, kiautas ir žnyplės smarkiai spygliuotos, o pilvelio viršus su tamsiai rudais skersiniais, reikia parsinešti namo, virti ir valgyti – tai pats geriausias būdas apsaugoti gamtą nuo rainuotųjų vėžių“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos narys Laurynas Okockis.
Pasak L. Okockio, itin svarbu, kad per klaidą invazinių rūšių nesupainiotume su lietuviškaisiais siauražnypliais ir plačiažnypliais.
„Reikia nepamiršti, kad siauražnyplių ir plačiažnyplių gaudymas yra ribojamas. Per parą vienam vėžiautojui jų leidžiama pagauti ne daugiau kaip penkiasdešimt, o ir imti galima ne trumpesnius kaip 10 centimetrų ilgio vėžius, matuojant nuo galvos smaigalio iki ištiestos uodegos galo. Plačiažnyplis vėžys pasižymi stipriomis žnyplėmis su įdubimu nejudrios žnyplių dalies vidujinėje pusėje, kiautas stiprus, lygus, vienodos spalvos, dažniausiai tamsiai rudos viršuje ir pereinančios į raudoną – apačioje. Siauražnypliai vėžiai turi ilgas žnyples be įdubimo nejudrioje jų dalyje, kiautas – silpnesnis, šiurkštesnis, uodega siauresnė, negu plačiažnyplio. Invaziniai rainuotieji vėžiai mažesni už mūsų vietinius, o lengviausia juos atskirti iš tamsiai rudų dryželių“ – sakė L. Okockis.
Visi šį penktadienį 21 val. atėję prie Balsio ežero paplūdimyje esančios gelbėtojų stoties bus supažindinti ne tik, kaip skirti vėžių rūšis, kaip geriausia gaudyti rainuotuosius vėžius, bet ir su atsakinga mėgėjiška žvejyba. Susirinkę gelbėti Balsio ežerą nuo invazinių vėžių gaus Lietuvos žaliųjų partijos parengtas atsakingos žvejybos atmintines, kurios padės nepamiršti kokio dydžio, kokius kiekius ir kokiu laikotarpiu leidžiama gaudyti įvairias vėžių rūšis bei žuvis. Šios atmintinės tarp žvejų mėgėjų jau susilaukė itin didelio dėmesio, nes jose atsispindi naujausios mėgėjiškos žvejybos taisyklės, jas patogu neštis su savim į žvejybą, nes jos neperšlampa.
Susiruošę į invazinių vėžių gaudymo akciją kviečiami pasirūpinkite tinkama braidyti avalyne, peiliuku, žibintuvėliu, indu laimikiui, gaudymo įrankiais.